Rohovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tento článek se týká minerálů označovaných jako rohovec. Existuje také kopec: Rohovec (vrch) na Vysočině.

Rohovec - pazourek

Rohovec je sedimentární hornina jejíž vznik je takřka vždy mořského původu. Nejčastěji se vyskytuje v šedé až černé barvě (vzácně zelené) a jeho zrnitost je extrémně jemná. Ve své podstatě jde o kryptokrystalickou formu oxidu křemičitého. Dobře odolává erozi, proto se snadno ukládá a tvoří tak masivní uloženiny jako např. plážové štěrky. Před vynálezem zpracování kovů, byly některé druhy rohovců, obzvláště pazourky, surovinou pro výrobu zbraní a nástrojů.

Názvem kontaktní rohovce se naproti tomu označují některé kontaktně metamorfované horniny.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Rohovec vzniká na mořském dně v jiných sedimentárních horninách (ve vápenci, v páskované železné rudě) jako samostatná hlíza. Obvykle se nahromadí oxid křemičitý rozpadem opálových schránek mrtvých organismů nebo hydrotermálními roztoky. Rohovec je složkou magmatických a metamorfovaných hornin: žuly (granitu), syenitu, dioritu, gabra, čediče (bazaltu), andesitu, ruly (gneiss), svoru (schist) ap.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o složený inosilikát (řetězcový silikát). Poprvé byl popsán v r. 1789 A. G. Wernerem pod německým názvem Hornblende, a to podle slov Horn = roh, Blende = oslnit/oslepit (podle nekovového/skelného lesku tohoto nerostu – analogicky k mineralogickému názvu Zinkblende, který se česky překládal jako blejno zinkové a pojmenovával se jím minerál sfalerit - ZnS). Anglický název hornblende i ruský rogovaja obmanka jsou odvozeny z tohoto německého pojmenování. Rohovec není vlastně specifickým minerálem - názvem rohovec pojmenovávají se tmavé směsné amfiboly jednoklonné symetrie a obecného složení:

(Na,K)(Ca,Na)2(Mg,FeII,FeIII,Al)5 (Si,Al)2Si6O22.(OH,F)2

Tvrdost a štěpnost[editovat | editovat zdroj]

Rohovec je opakní kámen s tvrdostí 5-6, hustotou 3,0-3,5, s lasturovitým lomem a bílým vrypem. Jeho roviny štěpnosti svírají vzájemně úhel 124 stupňů.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Rohovce chudé na železo (do 5% oxidů železa) jsou šedé a bílé a nazývají se edenity. Jinými minerály příslušnými k rohovcům jsou pargasit, hastingsit a tschermakit (čermakit).