Procesor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Procesorem je myšlena základní součást počítače. V současné době mluvíme nejčastěji o mikroprocesorech. Mikroprocesory dělíme na:

  • univerzální (obsahující zejména CPU) - z anglického Central Processing Unit, tedy centrální procesní jednotka (v současné době se tímto pojmem myslí digitální centrální procesní jednotka). Používají se zejména při konstrukci serverů a pracovních stanic. V současné době obvykle obsahují několik CPU (jader), která řídí celý systém. Dále obsahují řadič sběrnice a několik úrovní paměti cache.
  • akcelerované (APU, obsahující CPU+GPU+DSP) - protože se funkce CPU a GPU dobře doplňují, stále častěji se umísťují na společný čip. Výsledkem je tzv.: APU. V současné době se používají zejména v osobních počítačích střední a nižší třídy, ale již dříve ovládly třídu mobilní. Stále více se také používají v třídě serverů.
  • grafické - jsou určeny pro vysoce náročné výpočty z oblasti grafiky (počítačové hry) a modelování (matematika, fyzika, chemie), kryptografie, třídění, prohledávání, též některé antiviry. V současné době se používají zejména ve výkonných osobních počítačích, výpočetních serverech a superpočítačích.
  • audio (DSP) - umožňují práci se zvukem, jako například rozpoznávání, transformace. V současné době se používají zejména v zábavní elektronice, hracích konzolích atp. V současné době se rozdíly mezi CPU a DSP se dosti stírají, protože oba typy jsou přirozeně stále všestrannější. Často se používají spolu s APU a GPU. Například v době nečinnosti PlayStation 4, přebírá DSP za osmijádrové CPU správu stanice, avšak na rozdíl od jeho CPU a GPU, s nimi nesdílejí paměť[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://semiaccurate.com/2013/10/09/like-mantle-amds-trueaudio-massive-step-forward/ Like Mantle, AMD’s TrueAudio is a massive step forward