Optimist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náčrtek bokorysu člunu.

Optimist je třída sportovních plachetnic, jde o poměrně malou loď bez zúžené přídě. Je vhodná pro závodníky od 6 do 15 let. Je to světově nejrozšířenější jednoposádková loď.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základem je křehká skořepinová konstrukce ze dřeva nebo laminátu, která připomíná kvádr. Uprostřed je zasazena vyjímatelná ploutev (kača), kterou se reguluje ponor a zajišťuje směr lodi. Vzadu je upevněno kormidlo a před kačou vepředu je zasazen stěžeň, kolmo na něj je ráhno a pnutí plachty zajišťuje sprit. Otěže, jimiž se dotahuje plachta, jsou připevněné na ráhno a přes kladku vedené zpět do lodě.

Třída optimist je začátečnická loď pro všechny nadšence do jachtingu. V České Republice je tato třída velmi rozšířená. Nejvíce jich jezdí hlavně na Lipenské přehradě, Nechranicích, Nových Mlýnech, Boleváku, Brněnské přehradě ale také na Vltavě v Praze. V České Republice máme také pár jachtařů, kteří na této lodi dakázali udělat i výsledky mimo Českou republiku a to je zejména Nikol Staňková z Lipna nad Vltavou, která zajela historicky nejlepší výsledek a tím je 4. místo na Mistrovství Evropy v Portugalské Taviře roku 2011. Toto mistroství bylo celkově nejúspěšnější a krásný výsledek ukázal i David Bezděk z Brna, který skončil na 9. místě.

Kategorie Optimist (dinghy) ve Wikimedia Commons