Oprávnění v systému souborů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Většina moderních souborových systémů umožňuje kontrolovat přístup k souborům a adresářům pomocí oprávnění, která jsou udělena jednotlivým uživatelům nebo skupinám uživatelů. Na základě těchto oprávnění může operační systém dovolit nebo odepřít čtení nebo zápis do souboru, přejmenování, změnu oprávnění a podobně.

Systémy oprávnění[editovat | editovat zdroj]

Tradiční unixová oprávnění
Standard POSIX definuje jednoduchý systém oprávnění, který používají všechny unixové systémy včetně Linuxu a Mac OS X. Proto ho nazýváme jako tradiční unixová oprávnění.
Access control list
Microsoft Windows NT (a všechny jeho následovníci) stejně jako VMS, OpenVMS a další systémy používají Access control list (ACL), který umožňuje komplexní a variabilní nastavení přístupu. ACL definuje i POSIX, a proto jejich podporu nalezneme v mnoha souborových systémech v Unixu a Linuxu[1].
Bez oprávnění
DOS a jeho varianty včetně systémů, které jsou na něm založené (Windows 95, Windows 98 a Windows Me) s oprávněními nepracují. K dispozici je pouze speciální atribut jen pro čtení (anglicky read-only), který však může být změněn libovolným programem nebo uživatelem.

Implementace[editovat | editovat zdroj]

Unix a příbuzné systémy[editovat | editovat zdroj]

Tradiční unixová oprávnění pocházejí z přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy počítače měly velmi málo paměti (řádově desítky kB) a pomalé procesory. Oprávnění byla proto vytvořena co nejjednodušeji, aby se minimalizovala režie operačního systému při jejich interpretaci.

Rozeznáváme 3 základní oprávnění – čtení (Read), zápis (Write) a spuštění (eXecute), které se aplikují na majitele, skupinu a ostatní uživatele systému. Kromě této trojice existují ještě speciální oprávnění SUID, SGID a sticky bit.

Související informace naleznete také v článku Přístupová práva v Unixu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vanemery.com/Linux/ACL/linux-acl.html