Okunošima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Okunošima
大久野島 (japonština)
Ostrov Okunošima
Ostrov Okunošima

Okunošima
Red pog.png
Okunošima
Lokalizace
JaponskoJaponsko Japonsko
0,7 km²
Počet obyvatel
0 (rok 2013)

Okunošima (japonsky: 大久野島) je malý ostrov ve Vnitřním moři, který je součástí města Takehara v prefektuře Hirošima v Japonsku. Je přístupný trajektem, a nachází se na něm tábořiště, turistické trasy a historické lokality. Ostrov sehrál klíčovou roli během druhé světové války, jelikož zde Japonské císařství provozovalo továrnu na výrobu chemických zbraní, které byly posléze použity v Číně.[1] Kvůli testování zbraní bylo na ostrov přivezeno několik králíků. Po válce byl ostrov uzavřen a zvířata měla být utracena. Pravděpodobně však byla místo toho vypuštěna do volné přírody, a vytvořila základ rozsáhlé populace divokých králíků, podle nichž je ostrov v japonštině označován jako Usagi Džima (japonsky: ウサギ島, tj. „Ostrov králíků“).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Okunošima ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ōkunoshima na anglické Wikipedii.

  1. BURUMA, Ian. The Wages of Guilt: Memories of War in Germany and Japan. New York : Meridan, 1994. 336 s. ISBN 978-0452011564. S. 111. (anglicky) 
  2. Neobvyklý ostrov králíků v Japonsku, zvířata se zde chovají jinak, než ve světě [online]. Reflex, 2014-02-18, [cit. 2014-02-23]. Dostupné online.