Nechen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nechen (egyptsky) nebo Hierakonpolis (z řeckého Hierakón polis - Ἱεράκων πόλις) bylo náboženské a politické centrum Horního Egypta na konci Předdynastického a začátku Raně dynastického období. Nechen byl také kultovním městem sokolího boha Hora, kterému byl na tomto místě zasvěcen jeden z nejstarších chrámů v Egyptě. Také dlouho po ztrátě svého politického významu si udržel Nechen postavení kultovního střediska božského patrona faraonů. Původní sídliště na místě pozdějšího města se datuje do období Nakáda I anebo do dřívějšího badarienu. V čase svého největšího rozvoje okolo r. 3400 před Kr. měl Nechen aspoň 5 000 a možná až 10 000 obyvatel.

Vykopávky[editovat | editovat zdroj]

Ruiny města byly po poprvé vykopány na konci 19. století anglickými archeology J.E. Quibellem a F.W. Greenem. V hlavní depozitní komoře nechenského chrámu našli důležité protodynastické artefakty, například také Narmerovu paletu[1]a slavnou hlavici palice nesoucí jméno krále Štíra.

V nedávné době byly uskutečněny na místě předešlých vykopávek další práce. Tým mezinárodních odborníků složený z archeologů, egyptologů, geologů a dalších vědců řídil až do své smrti roku 1990 Michael Hoffman, po něm Barbara Adams z University College of London a Dr. Renee Friedmanem z Berkeley University a od roku 2001, kdy Barbara Adamsová zemřela, Dr. Friedman.

Pevnost[editovat | editovat zdroj]

Takzvaná Pevnost[2]je masivní stavba z nepálených cihel, kterou nechal vystavět král Chasechemuej z 2. dynastie. Zdá se, že byla vystavěná stejným způsobem a za stejným účelem jako "pevnosti" v Abydu a neměla vojenský význam. Pravý účel těchto staveb není znám, ale pravděpodobně souvisel s obřady královského úřadu.[3]

Stavba byla postavena na předdynastickém pohřebišti. Vykopávky na tomto místě, spolu s krádežemi cihel, vážně poškodily statiku zdí a to vedlo téměř k zhroucení objektu. Poslední dva roky se pokouší tým pod vedením Dr. Friedmana stabilizovat objekt a vyplnit místa hrozící rozpadem novými nepálenými cihlami.[4]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nekhen na anglické Wikipedii.

  1. [1] Fotografie Narmerovy palety a palice krále Štíra
  2. [2] "Pevnost" v Nekchenu
  3. Renee Friedman, The "Fort" at Hierakonopolis p.31, Ancient Egypt June/July 2006
  4. The "Fort" at Hierakonopolis p.36, Ancient Egypt June/July 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

cs

en