Městské divadlo v Mostě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budova Městského divadla v Mostě

Městské divadlo v Mostě datuje svou historii již od založení první budovy v roce 1911 a jejího slavnostního otevření 30. září téže roku. Ovšem vzhledem k demolici celého města byla v osmdesátých letech postavena budova nová, moderní a s mnohými originálními prvky jak v architektuře tak scéně.

Divadlo má také na starost druhou budovu - tj. budovu Divadlo rozmanitostí určenou převážně pro dětská a loutková představení.

V rámci obou budov divadel je možné navštívit hned několik scén: Velkou scénu, Malou scénu, Komorní scénu, dále Divadlo na točně a samozřejmě Divadlo Rozmanitostí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První budova vznikla na popud dřívějšího německého obyvatelstava v Mostě. Její zprovoznění v roce 1911 však nemělo to správné načasování kvůli I. světové válce a tak chod divadla byl značně omezen. Po vzniku první republiky se českým divadelníkům naskytla dobrá příležitost předvést se. Dne 4. dubna 1919 se odehrálo první ochotnické české představení, ovšem stále v němčině.

Divadelní budova ve starém Mostě

Rok 1934 sebou krom hospodářské krize přináší i krizi v divadelnictví a z důvodu nedostatku financí, je mostecké divadlo před uzavřením. Následující rok však přináší výrazné změny, vysokou návštěvnost a již většinu her hraných v českém jazyce. Druhý útlum má za vinu II. světová válka a obrození přichází až po jejím konci, kdy se v divadle usídluje stálý činoherní soubor a zpěvohra.

Události roku 1948 se pochopitelně podepsaly i na mosteckém divadle, to se přejmenovává na Divadlo pracujících a slaví úspěchy ve vysoké návštěvnosti, která se ho drží dodnes.

Po rozhodnutí o likvidaci starého Mostu kvůli těžbě hnědého uhlí bylo nutné postavit v novém městě i novou budovu divadla. V mezidobí stavby se umělecký soubor přesunul na pět a půl roku do kulturního střediska Máj. Od té doby sídlí divadlo na Prvním náměstí v centru města.

Jeviště[editovat | editovat zdroj]

  • šířka 21,5 m
  • hloubka 27 m
  • mimostředná jevištní točna o průměru 11 m
  • mimostředná jevištní točna o průměru 18 m
  • pohyblivé portálové věže
  • kapacita 500 míst

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]