Kanady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kanady (Dr. Martens)

Kanady jsou druhem nadkotníkové obuvi, nejčastěji zasahující až do půlky holení. Obuv bývá nejčastěji vyrobena z kůže, či usně, a slouží především jako součást výstroje armádních či policejních jednotek. Podrážka bývá vyrobena z pryže nebo podobného gumového protiskluzového materiálu. Standardní armádní boty mají v podrážce vyfrézovánu i drážku na lyžařské vázání. Boty se uzavírají šněrováním, v některých případech bývají na holenní části i řemínky.

Boty poskytují dobré mikroklima, jelikož díky své vysoké voděodolnosti a prodyšnosti udržují nohy v suchu a teple. Kanady se vyrábějí v několika typech, a to např. letní, zimní, podšívkované, do pouště či do džungle. Využívají se též jako pracovní, turistická či sportovní obuv, vhodná např. pro airsoft nebo paintball.

Obuv se rozšířila také mezi hudební nadšence, zejména mezi zastánce punku. Někdy se místo označení kanady používá spojení „těžké boty“. Jako módní doplněk se vyrábějí a prodávají v nejrůznějších barvách či s různými potisky. Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších je motiv vlajky Spojeného království, tzv. Union Jack.

V České armádě, se momentálně používá obuv vz. 2000 a vz. 2000 ECWCS s Gore-texovou membránou, v minulosti pak vz. 60 a vz. 90 kde číslo značí rok zařazení.

Druhy kanad:

- Kanady vzor 60 [1] - Kanady vzor 72 [1] - Kanady vzor 90 [1] - Kanady vzor 95 (využívané v armádě v Česku) [1]

zdroj[editovat | editovat zdroj]