Johann Friedrich August Tischbein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johann Friedrich August Tischbein
Narození9. března 1750
Maastricht
Úmrtí21. června 1812 (ve věku 62 let)
Heidelberg
Povolánímalíř a vysokoškolský učitel
DětiCarl Ludwig Wilhelm Tischbein[1]
Caroline Tischbein
Betty Tischbein
RodičeJohann Valentin Tischbein
RodTischbein family
PříbuzníGuilelmus Tischbein (bratranec)
Funkcedvorní malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Friedrich August Tischbein (9. března 1750, Maastricht21. června 1812, Heidelberg), takzvaný Lipský Tischbein, byl německý malíř. Proslavil se především rodinnými portréty a byl nejznámější představitel druhé generace umělecké rodiny Tischbeinů.

Život

Tischbein byl synem divadelního malíře Johanna Valentina Tischbeina, od něhož se naučil základní malířské dovednosti. "Goetheův-Tischbein", malíř Johann Heinrich Wilhelm Tischbein, byl jeho bratranec.

V roce 1768 se Tischbein přišel do Kasselu do ateliéru svého strýce, malíře Johanna Heinricha Tischbeina staršího, zvaného "Kasselerský Tischbein" (1722-1789).

Po cestě po Francii a studijním pobytu v Paříži, kde byl od roku 1722 žákem Johanna Georga Wille, v roce 1777 podniknul Tischbein další studijní cestu do Říma a Neapole. Zde se spřátelil s malíři Jacques Louis Davidem a Antonínem Raphaelem Mengsem, s nimiž také spolupracoval. V polovině roku 1780 se Tischbein vrací zpátky do Německa.

Ještě téhož roku obdržel pracovní nabídku jako dvorní malíř knížete Friedricha von Waldeck v Arolsenu, krátce na to byl Tischbein knížetem jmenován do malířské rady a stal se členem Malířského kabinetu. V letech 1781-82, stejně jako 1786 a 1788-89, podnikal Tischbein studijní cesty do Holandska, kde byl rovněž zaměstnán. Tyto cesty způsobily, že se v této obě přiklonil k portrétování a k silné občanské příslušnosti. S čistotou dvorského umění na absolutistickém dvoře se rozloučil.

V roce 1795 o něj projevil zájem Leopold III. Friedrich Franz von Anhalt-Dessau z Dessau, ale ještě téhož roku odešel Tischbein do Berlína, kde měl veliký úspěch. Od 1799 do 1800 portrétoval Tischbein v Drážďanech a díky tomu jeho sláva ještě vzrostla. V roce 1800 byl Tischbein namísto Adama Friedricha Oesera pověřen vedením Akademie umění v Lipsku.

Roku 1806 odešel Tischbein do Sankt Petersburgu kvůli stanovení dědictví po svém bratrovi Ludwigu Philippovi Tischbeinovi. Rozhodl se zde zůstat, neboť dostal velice výhodnou pracovní nabídku, která trvala tři roky. Vznikla zde většina portrétů členů ruské vysoké šlechty. Velkými vzory pro malbu ženských portrétů mu byli Angličané Thomas Gainsborough a George Romney.

Tischbein byl otcem kreslířky Caroline Tischbeinové (1783-1843) a dvorního malíře Carla Wilhelma Tischbeina (1797-1855). Dožil se 62 let a byl označován jako "Lipský Tischbein", malíř Johann Friedrich August Tischbein zemřel 21. června 1812 v Heidelbergu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Friedrich August Tischbein na německé Wikipedii.

Literatura

  • (francouzsky) Edmond Michel: Etude biographique sur les Tischbein, peintres allemands du 18me siècle, Lyon, 1881
  • (německy) Adolf Stoll: Der Maler Johann Friedrich August Tischbein und seine Familie – ein Lebensbild nach den Aufzeichnungen seiner Tochter Caroline, Strecker & Schröder, Stuttgart 1923

Externí odkazy

  1. Union List of Artist Names. 13. července 2020. Dostupné online. [cit. 2021-05-22].