Gyneceum (botanika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Různé typy uspořádání gynecea

Gyneceum (lat. gynaeceum) je soubor plodolistů v květu. Stavba gynecea je důležitým znakem rostlin a gyneceum se poměrně komplikovaně dělí na základě právě anatomie. Nejzákladnější dělení rozlišuje gyneceum apokarpní a cenokarpní, u prvních vzniká každý pestík z jednoho plodolistu a u druhých srůstem z více plodolistů.

Evolučně původní bylo zřejmě apokarpní gyneceum: mají ho např. primitivní vyšší dvouděložné (pryskyřníkovité, šácholanovité), ale i některé jednoděložné. V některých liniích se výrazně snižoval počet plodolistů (a tedy počet pestíků) v apokarpním gyneceu. Jindy vzniklo bočním srůstáním jednotlivých pestíků tzv. synkarpní gyneceum. Tendenci k cenokarpnosti můžeme spatřovat již např. u šácholanovitých či pryskyřníkovitých (černucha). V těchto raných případech obvykle srůstají jen dolní (fertilní) části plodolistů, zatímco horní ještě zůstávají volně. Dalším krokem je srůst všech částí plodolistu vyjma blizen (to mají hvězdnicovité), případně úplný srůst včetně blizen. Cenokarpních gyneceí je proto řada různých typů.[1]

Klasifikace

Podle toho, z kolika volný plodolistů se pestík skládá a jak jsou tyto plodolisty srostlé, se gyneceum rozděluje:[1][2]

  • Cenokarpní gyneceum - pestík vzniká srůstem několika plodolistů. Podle způsobu srůstu se cenokarpní gyneceum rozděluje na:
    • Synkarpní gyneceum - plodolisty jsou srostlé bočně, vytvářejí vícepouzdrý semeník,
    • Parakarpní gyneceum - plodolisty srůstají jen svými okraji,
    • Lyzikarpní gyneceum - je vytvořen jednopouzdrý semeník.
  • Apokarpní gyneceum - pestík vzniká z jednoho plodolistu. Podle počtu vzniklých pestíků se apokarpní gyneceum rozděluje na:
    • Monomerické gyneceum - v květu je pouze jeden pestík,
    • Pseudocenokarpní gyneceum - v květu je více pestíků.

Reference

  1. a b SLAVÍKOVÁ, Zdeňka. Morfologie rostlin. Praha: Karolinum, 2002. 
  2. http://botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php?723