Dutý vlnovod
Pro přenos dat infračerveným světlem se obecně používá dvou typů přenosových systémů. Jedním je artikulační rameno – kloubová soustava zrcadel a hranolů.
Druhým typem jsou pak vlákna nebo vlnovody. Běžná skleněná a krystalická vlákna jsou limitována hodnotou útlumu přenosu laserového záření. Při přenosu infračerveného laserového záření vykazují velký útlum, který je způsobený absorpcí záření na OH vazbách. Dalšími limitujícími faktory jsou toxicita,[ujasnit] nízké prahy poškození, vysoká hydroskopičnost a křehkost.
V letech 2008 byl učiněn výrazný pokrok ve vývoji dutých vlnovodů, jež jsou schopny přenášet záření o vlnové délce až 20 μm s minimálním útlumem. Nosný skelet těchto vlnovodů tvoří kapilára z taveného křemenného skla, na jejíž vnitřní stěnu je nanesena reflexní vrstva stříbra, která je dále pokryta dielektrickým povlakem (např. COP "cyclic olefin polymer" nebo "fluorocarbon polymer").
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- HARRINGTON, James A. A review of IR transmitting hollow waveguides. Fiber and Integrated Optics. Roč. 2000, čís. 19, s. 211--217. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-09. Archivováno 9. 5. 2008 na Wayback Machine.