CAN bus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

CAN (Controller Area Network) je sběrnice, využívaná nejčastěji pro vnitřní komunikační síť senzorů a funkčních jednotek v automobilu, z čehož plyne také použití pro automobilovou diagnostiku. Z této aplikační oblasti se CAN rychle rozšířil také do sféry průmyslové automatizace. Jedná se o sériovou datovou sběrnici, vyvinutou firmou Robert Bosch GmbH. Elektrické parametry fyzického přenosu jsou specifikované normou ISO 11898. Maximální teoretická rychlost přenosu na sběrnici je 1 Mb/s. CAN patří k průmyslovým komunikačním sítím označovaným jako provozní sběrnice, fieldbus.

Síťový protokol[editovat | editovat zdroj]

Síťový protokol detekuje a opravuje přenosové chyby vzniklé od okolních elektromagnetických polí. Data se odesílají v rámcích, každý rámec může obsahovat až 8 datových bajtů. Každý rámec obsahuje identifikátor, u sběrnice CAN neexistuje žádná adresa. Obsah zprávy je dán pouze identifikátorem. Tento identifikátor definuje obsah přenášené zprávy a zároveň i prioritu zprávy při pokusu o její odeslání na sběrnici. Vyšší prioritu mají zprávy s nižší hodnotou identifikátoru. Jedna zpráva může být přijata několika zařízeními.

Metody[editovat | editovat zdroj]

Aby zpracování všech přenosových požadavků sítě CAN souhlasilo s dobou reakce omezenou nejnižší přípustnou přenosovou rychlostí, musí protokol CAN vždy umožnit připojení metodami garantujícími jednoznačný přístup na sběrnici z odlišných stanic. Metody bitové arbitráže použité k identifikaci zpráv jsou schopné jedinečně analyzovat jakékoli problémy mezi stanicemi čekajícími na přenos a přenášejícími v průběhu 13 (standardní formát) nebo 33 (rozšířený formát) bitových period. Na rozdíl od standardně používané arbitráže (rozhodovací metody) pomocí metod CSMA/CD tyto nedestruktivní metody při konfliktech zajišťují, že sběrnicová kapacita nebude použita mimo přenos úplné informace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]