BusyBox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
BusyBox
Logo

Ukázka příkazové řádky BusyBoxu
Vývojář Erik Andersen, Rob Landley, Denys Vlasenko a další
Aktuální verze 1.21.1 (29. červen 2013)
Operační systém Unix-like
Vyvíjeno v C
Typ softwaru Linux pro embedded systémy
Licence GNU GPLv2 (verze 1.2.3 a novější[1])
Web www.busybox.net

BusyBox je svobodný program pod licencí GNU GPL, určený pro UN*Xové systémy. Jedná se o příkazový procesor, který má v sobě vestavěné implementace mnoha standardních unixových příkazů, podobně jako GNU Core Utilities. Cílem jeho návrhu bylo vytvořit všestranný malý program, který se v kombinaci s linuxovým jádrem bez potřeby dalších programů bude blížit použitelnosti běžného systému, ale vzhledem k malým nárokům bude dobře použitelný ve vestavěných systémech.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Původní verzi BusyBoxu napsal Bruce Perens v roce 1996, když chtěl vyrobit kompletní bootovatelný systém na jedinou disketu, který by sloužil zároveň jako záchranná disketa a zároveň jako instalační program systému Debian. Postupem času se z BusyBoxu stal fakticky standardní shell pro instalátory distribucí Linuxu i pro Linux ve vestavěných systémech. Protože každý samostatný spustitelný binární soubor (obvykle ve formátu ELF) v Linux obsahuje i několik kilobajtů nadbytečných dat, je použití BusyBoxu, který poskytuje základní funkčnost více než dvou stovek drobných utilit, využívanou možností jak ušetřit znatelně místa.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

BusyBox implementuje funkčnost většiny programů požadovaných Single UNIX Specification a ještě řady programů navíc. Vlastním shellem je u BusyBoxu ash shell.

BusyBox je jediným souborem, volání jeho různých podob se ovšem uskutečňuje transparentně použitím symbolických nebo pevných odkazů vedoucích ze jmen implementovaných programů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.busybox.net/license.html

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BusyBox na anglické Wikipedii.