Alpské lyžování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alpské lyžování
Nadřazené odvětví
lyžování
Disciplíny
slalom – obří slalom – Super–G
sjezd – kombinace – superkombinace
Vrcholné soutěže
Olympijské hryod roku 1936
Mistrovství světaod roku 1931
Světový pohárod roku 1966
Evropský pohárod roku 1986
Mezinárodní federace
NázevMezinárodní lyžařská federace
Založena1924
Webwww.fis-ski.com
Národní svaz
NázevSvaz lyžařů České republiky
Založen1903
Webwww.czech-ski.com
Alpské lyžování
Alpské lyžování na Bariloche (Argentina)

Alpské lyžování (někdy též zvané sjezdové lyžování) je odvětví závodního lyžování, v němž se závodník snaží o projetí dané trati ze svahu dolů v co nejkratším čase. Trať je na svahu vyznačena bránami, které závodníci musí projet způsobem odpovídajícím pravidlům konkrétní disciplíny.

Disciplíny

Slalom

Slalom se jezdí na trati, která je nejkratší ze všech disciplín a má brány nejblíže u sebe. Dosahované rychlosti jsou nejnižší ze všech disciplín a závodníci trať projíždějí krátkými oblouky v rychlém sledu. Závod se jezdí dvoukolovým systémem na stejném svahu v jednom dni, pro každé kolo je postavena jiná trať. Pořadí je určeno součtem časů z obou kol, vítězem se stává závodník s nejrychlejším celkovým časem. Doporučená vzdálenost tyčí od sebe je asi 13 metrů (v případě tradičních oblouků).

Sjezd

Sjezd je nejrychlejší disciplínou alpského lyžování. Trať je nejdelší ze všech disciplín a brány v podstatě jen ohraničují trať. Sjezd obsahuje náročné oblouky ve vysokých rychlostech, skoky a rovné pasáže. Závod se jezdí jednokolovým systémem. Vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem.

Alpská kombinace

Alpská kombinace se skládá z jednoho kola sjezdu a jednoho kola slalomu (v minulosti bývala slalomová kola dvě). Všechny časy jsou sečteny a vítězem je závodník s nejkratším celkovým časem. Sjezd a slalom do kombinace se konají odděleně od samostatných disciplín a jsou také kratší. Kombinace se dělí na tři následující podkategorie.

Superkombinace

Je to výsledek jednoho kola slalomu provedeného podle pravidel této discipliny a sjezdu nebo superobřího slalomu. Závod se skládá ze dvou kol. Sjezd nebo superobří slalom se musí uskutečnit na trati homologované specificky pro tyto discipliny. Slalom se může konat na této trati. Obě kola se mají uskutečnit v jednom dni. (Výjimky jsou možné na základě rozhodnutí jury).

Klasická kombinace

Je to výsledek závodu ve sjezdu a ve slalomu. Každý závod je hodnocen samostatně. Pokud je slalom pořádán jako druhá disciplina, startují ve druhém kole závodníci označení jako kombinační jezdci písmeny „K“ nebo „ZK“ na konci startovního pole, pokud se neumístili v první třicítce.

Zvláštní formy kombinace

Jsou povoleny kombinace složené ze tří nebo čtyř disciplinMjJozikRozok

Odkazy

Související články