Ťin Mao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mrakodrap Ťin Mao

Ťin Mao (čínsky 金茂大厦 pchin-jin Jīn Mào Dàshà v českém přepisu Ťin Mao ta-ša, anglicky Jin Mao Tower) je mrakodrap v Šanghaji, ve čtvrti Pchu-tung. Má celkem 88 podlaží a dosahuje výšky 421 m. Po dokončení v roce 1998 se dlouho jednalo o nejvyšší budovu v Čínské lidové republice, překonána byla až v roce 2008 sousedním Shanghai World Financial Center a Greenland Square Zifeng Tower v Nankingu. V roce 2008 byl Ťin Mao sedmým nejvyšším mrakodrapem na světě (měřeno ke střeše).

Budovu projektovala americká kancelář Skidmore, Owings and Merrill. Na první pohled je na ní patrná inspirace v tradiční architektuře čínských pagod. Vrchol budovy je modelován ve tvaru lotosového květu, který je v Číně vnímán jako symbol štěstí. Zdar stavby má zaručit i 88 podlaží, protože osmička patří mezi šťastná čísla.

Spodních 50 podlaží zaujímají kancelářské prostory, zatímco v horní části je umístěn luxusní hotel Grand Hyatt. Jeho středem prochází až ke střeše atrium, které tak při šířce 27 m dosahuje závratné výšky 142 m.

Čínský znak Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských jazyků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, čtverečky nebo jiné symboly.

Související články[editovat | editovat zdroj]