Útok titánů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Šingeki no kjodžin)
Skočit na: Navigace, Hledání
Útok titánů
進撃の巨人
(Šingeki no kjodžin)
Žánr akční, dark fantasy, horor, antiutopie
Manga
Autor Hadžime Isajama
Nakladatelství Japonsko Kódanša
V časopise Bessacu šónen Magazine
Publikováno od září 2009 – dodnes
Počet svazků 15
Manga
Attack on Titan: Junior High
Autor Hadžime Isajama, Saki Nakagawa
Ilustrátor Saki Nakagawa
Nakladatelství Japonsko Kódanša
V časopise Bessacu šónen Magazine
Publikováno od duben 2012 – dodnes
Počet svazků 4
TV anime
Autor Hadžime Isajama
Režisér Tecuró Araki
Scénář Jasuko Kobajaši
Hudba Hirojuki Sawano
Studio Japonsko Wit Studio, Production I.G
Kanál Japonsko MBS
Vysíláno od 6. dubna 201328. září 2013
Počet dílů 25 + 3 OVA
Manga
Shingeki no Kyojin: Before the Fall
Autor Satoshi Shiki
Nakladatelství Japonsko Kódanša
V časopise Bessacu šónen Sirius
Publikováno od srpen 2013 – dodnes
Počet svazků 3
Manga
Shingeki no Kyojin: Kuinaki Sentaku
Autor Gan Snark
Ilustrátor Hikaru Suruga
Nakladatelství Japonsko Kódanša
V časopise Aria
Publikováno od září 2013červen 2014
Počet svazků 2
Anime film
Shingeki no Kyojin Zenpen - Guren no Yumiya
Studio Wit Studio
Premiéra listopad 2014
Anime film
Shingeki no Kyojin Kouhen - Jiyuu no Tsubasa
Studio Wit Studio
Premiéra červenec 2015

Útok titánů (japonsky 進撃の巨人, Šingeki no kjodžin, známo také pod oficiálním anglickým názvem Attack on Titan) je japonská manga, kterou kreslí a píše Hadžime Isajama. Manga začala vycházet v časopise Bessacu šónen Magazine od září 2009 a dosud byla vydána ve třinácti svazcích tankóbon (k červnu 2014). Manga získala velkou popularitu zejména poté, co se začala vysílat její stejnojmenná 25dílná anime adaptace z dílny studií Production I.G a Wit Studio, a to od dubna do září 2013. Vydáno bylo také několik dalších doprovodných mang, her a na motivy mangy se také chystá celovečerní hraný film.

Příběh se odehrává v postapokalyptickém světě, kde lidstvo žije ve městech obehnaných vysokými zdmi. Tyto zdi mají obyvatele chránit před titány (obřími humanoidy), kteří bez zjevného důvodu požírají lidi. Hlavními postavami jsou Eren Jäger, jeho nevlastní sestra Mikasa Ackerman a jejich kamarád z dětství Armin Arlert. Po útoku obrovského titána (později nazývaného Colossus Titan) přísahá Eren pomstu a vyhlazení všech titánů. Později se trojice přidává k armádní jednotce, která bojuje proti titánům vně hradeb.

Koncem roku 2014 začne tuto mangu vydávat nakladatelství Crew v češtině.[1]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Svět[editovat | editovat zdroj]

Titáni (japonsky 巨人, Kjodžin) se poprvé objevili před stovkou let před začátkem příběhu a téměř vyhladili většinu lidské populace. Lidé, kterým se podařilo přežít, vybudovali 50 metrů vysoké hradby kruhového půdorysu, které jsou vyšší než titáni. Tři hlavní hradby jsou pojmenovány – zeď Maria (japonsky ウォール・マリア, Wóru Maria), zeď Róze (japonsky ウォール・ローゼ, Wóru Róze) a zeď Šína (japonsky ウォール・シーナ, Wóru Šína). Uvnitř těchto hradeb žili lidé více jak sto let v míru, mnoho lidí se dokonce za celý svůj život nesetkalo s žádným titánem.

Titáni jsou obři, vzhledem připomínající člověka bez kůže a bez genitálií. Jsou vysocí 3 až 15 metrů, vyjímečně se objevují i vyšší (například již zmiňovaný Colossus Titan, jehož výška se odhaduje na 60 metrů). Titáni jednají instinktivně a bez zjevné inteligence; dokud cítí přítomnost člověka, snaží se k němu přiblížit a sežrat ho. I přes to dokáží přežít bez potravy libovolně dlouhou dobu, energii pravděpodobně čerpají ze slunce. Jejich těla jsou vzhledem k velikosti nepřiměřeně lehká, kůži mají tvrdou a velmi rychle se regenerují (dokonce i při ztrátě celé končetiny nebo hlavy se dokáží během chvíle regenerovat). Titáni mají jediné známé slabé místo – šíji, která pokud je přeseknuta způsobí okamžitou smrt titána. Jejich původ nebo motivace je lidstvu neznámá.

Aby mohlo lidstvo proti titánům bojovat, byl vynalezen speciální úvazek, připomínající horolezecký sedací úvaz s dvojící navíjecích ocelových lanek poháněných stlačeným plynem a sadou výměnných čepelí, který nositeli umožňuje pohyb do stran i do výšky. Tento úvazek se nazývá vertikální manévrovací úvazek (japonsky 立体機動装置 Rittai Kidó Sóči). S tímto vybavením se učí pracovat všechny armádní jednotky a je nezbytný k boji proti titánům, jelikož představuje jediný účinný způsob, jak přeseknou titánovu šíji.

Armáda je ve městě založena za účelem obrany a výzkumu titánů. Dělí se na tři hlavní divize – vojenskou policii (japonsky 憲兵団, Kenpeidan), armádní sbor (japonsky 駐屯兵団, Čúton Heidan) a průzkumný sbor (japonsky 調査兵団, Čósa Heidan). Nováčci jsou automaticky zařazeni do výcvikové jednotky, kde se několik let trénují a poté si mohou na základě svých schopností svolit jednu ze tří divizí.

Vojenská policie se skládá z elitních vojáků, jejichž hlavním úkolem je chránit krále, udržovat pořádek a vynucovat právo v hlavní části města, uvnitř hradeb Šína. Každý rok se do vojenské policie může zařadit 10 nejschopnějších nováčků z výcvikové jednotky. Vojenská policie by tak měla být nejschopnější a nejlépe vybavená divize. Jejich členové jsou ale líní, úplatní a zneužívají své postavení. I přes to se většina nováčků chce k této divizi připojit, protože jsou jediní, kteří nemusí bojovat s titány.

Armádní sbor je největší ze všech divizí, má za úkol chránit a spravovat hradby. Členové sboru tak tvoří první obranou linii lidstva proti titánům. Před útokem a zničením zdi Maria byl armádní sbor plný neschopných vojáků, kteří neplnili své povinnosti. Po pádu hradby Maria se jejich přístup změnil a stali se velmi schopnými.

Průzkumný sbor je divize s nějvětší úmrtností svých vojáků. Hlavním úkolem tohoto sboru je bojovat s titány v jejich vlastním prostředí mimo hradby města. Zároveň se snaží odhalit více informací o titánech, jejich původu a možnostech jak je zničit.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj začíná přibližně sto let od doby, kdy se objevili titáni a téměř vyhladili lidstvo. Eren, Mikasa i Armin jsou svědky útoku enormně velkého titána (japonsky 超大型巨人, Čó-ógata Kjodžin, doslova velmi velký titán), který poničí hradbu Maria v blízkosti jejich usedlosti. Po tomto útoku začnou do města proudit menší titáni a pořírat lidi. Eren je později svědkem smrti své matky, která uvázla v troskách jejich domu a je sežrána titánem. Po prvotním překvapení začne armádní sbor evakuovat obyvatele žijící mezi zdí Róze a nyní pobořenou zdí Maria. Přeživší uprchlíci jsou dočasně ubytováni za zdí Róze.

Eren, Mikasa a Armin se přidají k armádě a jsou zařazeni do 104. výcvikové jednotky. To ukončení základního výcviku jsou členové 104. jednotky dočasně umístěni na hradby Róze, poblíž městské čtvrti Trost. V tu chvíli se opět objeví gigantický titán a stejně jako před 5 lety i teď poničí část hradeb. Během nastávající bitvy je Eren před zraky Armina pozřen titánem.

Před svou smrtí Eren zjistí, že se dokáže silou vůle přeměnit v titána a tím se zachrání. Po skončení útoku a evakuaci čtvrti Trost je zatčen, jelikož může představovat hrozbu. Během soudního procesu je Eren a jeho nově objevená schopnost předán průzkumnému sboru, kde je zařazen do elitní jednotky vedené poručíkem Levim.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Eren Jäger (エレン・イェーガー, Eren Yēgā)

Hlavní hrdina příběhu. Poté, co titán zabije jeho matku, přísahá pomstu a smrt všem titánům. Později se společně se svojí nevlastní sestrou a kamarádem Arminem přidají k armádě bojující proti titánům. Jsou zařazeni do 104. výcvikové jednotky. Eren je během svého prvního boje sežrán titánem a díky tomu zjistí, že sám sebe dokáže proměnit v titána. V této pozměněné formě se pak snaží pomoci lidstvu a splnit svou přísahu vyhladit titány.

Mikasa Ackerman (ミカサ・アッカーマン, Mikasa Akkāman)

Nevlastní sestra Erena Jägera. Erenova rodina ji adoptuje poté, co jsou její rodiče zavražděni otrokáři. Mikasa (a před tím i její matka) je poslední známý člověk pocházející z Ásie. Mikasa je velmi schopný voják, armádní výcvik ukončila jako nejlepší z celé skupiny a později se přidává k jednotce průzkumných sborů.

Armin Arlert (アルミン・アルレルト, Arumin Arureruto)

Kamarád Erena a Mikasy. Armin je velmi přemýšlivý a inteligentní, s přirozeným talentem pro strategii. Právě tyto vlastnosti mu pomáhají při výcviku a později v průzkumném sboru v armádě, kam se přihlásil společně s Erenem a Mikasou.

Manga[editovat | editovat zdroj]

Původní příběh píše a kreslí Hadžime Isajama a od roku 2009 jej vydavatelství Kodanša publikuje ve svém měsíčníku Bessacu Šónen Magazine. Kapitoly jsou také vydávány v tankóbon formátu. K červnu 2014 bylo vydáno již 13 svazků o celkovém nákladu 36 milionů kopií.[2] V pořadí dvanáctý díl v tankóbon formátu vyšel v celkovém nákladu 2,2 milionu kopií, což z této mangy dělá druhou sérii, která překročila hranici 2 miliony výtisků na jeden díl.[3]

V květnovém díle Bessacu Šónen Magazine roku 2012 vyšla komediální spin-off série s názvem Attack on Titan: Junior High (japonsky 進撃!巨人中学校, Šingeki! Kjodžin Čúgakkó), kterou píše Saki Nakagawa. Děj této série sleduje hlavní hrdiny – studenty nižší střední školy – kteří bojují proti titánům. Další podobná série s názvem Attack on Titan: Before the Fall vyšla v srpnu 2013 v měsíčníku Šónen Sirus vydávaný nakladatelstvím Kodanša. Příběh této druhé série je založen na stejnojmenném románu autora Rjó Suzukaze.

V České republice začne koncem roku 2014 manga vycházet pod názvem Útok titánů a bude ji vydávat nakladatelství Crew.[1]

Román[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 vyšel krátký třídílný román (v Japonsku se těmto románům říká light novel) s názvem Attack on Titan: Before the Fall (japonsky 進撃の巨人 Before the fall). Příběh napsal Rjó Suzukaze a ilustroval Thores Šibamoto. Děj všech tří dílů se odehrává před hlavní dějovou linií mangy. První díl sleduje kováře jménem Anheru, který sestrojil první vertikální manévrovací úvazek.[4] Hrdinou zbylých dvou dílů je mladý muž, který byl jako dítě nalezen v břiše titána. Kromě Japonska vyšly romány i ve Spojených státech.

Anime[editovat | editovat zdroj]

Anime adaptaci mangy režíroval Tecuró Araki (Death Note) a za její realizací stojí Wit Studio. Premiéra tohoto 25 dílného anime byla v Japonsku od dubna 2013 do září 2013.[5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Crew. Útok titánů - připravujeme [online]. [cit. 2014-06-21]. Dostupné online. (česky) 
  2. Anime News Network. Attack on Titan Anime Gets 2 Compilation Films in 2014-2015 [online]. 2014-04-03, [cit. 2014-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Anime News Network. Attack on Titan Prints 28 Million as Latest Book Gets 2.2-Million Printing [online]. 2013-12-06, [cit. 2014-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Anime News Network. Vertical Adds Attack on Titan: Before the Fall Light Novel Series [online]. 2013-10-11, [cit. 2014-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Anime News Network. Yuuki Kaji, Yui Ishikawa, Marina Inoue Lead Attack on Titan Cast [online]. 2012-12-05, [cit. 2014-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Anime News Network. Saki Fujita, Keiji Fujiwara Join Attack on Titan TV Anime's Cast [online]. 2013-03-08, [cit. 2014-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]