Šerm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Švýcarský dlouhý meč, asi konec 15. století

Šerm je technika boje mečem proti jednomu či více protivníkům, kteří mají také meč a nebo jinou zbraň při pěším či jízdním souboji.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie šermu počíná už ve starověku, v průběhu staletí s postupným technologickým pokrokem. Šerm se vyvíjel v různých zemích jinak a vypracovalo se několik různorodých technik. Mezi největší hybatele šermu na světě patří na prvním místě Evropa a následně Japonsko, Čína a další země, kde se v boji používaly meče. Z původního boje se postupně vypracovaly i moderní sportovní disciplíny. Z evropského stylu boje vznikl sportovní šerm, nazývaný jen obecným slovem šerm. V Japonsku to je kendó, které je sportovně bojovou disciplinou. Hlavně v Japonsku se původní boj s mečem transformoval do bojového umění. Z evropské techniky šermu se nejvíce prosazuje právě sportovní šerm, který je primárně sportovní disciplinou. Kromě toho různé spolky udržují tradici šermu v podobě historického šermu či sportovně bojové disciplíny, která má zkratku HMB a pořádá se v ní mistrovství světa pod zkratkou BotN (Battle of the Nations). K dalším formám šermu moderní doby patří boj s dřevěným mečem v rámci většinou fantasy prostředí - tzv. dřevárny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Nyní je šerm brán za součást Moderního pětiboje (viz Sportovní šerm). Pomocí kordu šavle či fleretu je cílem soupeřů co nejvíckráte zasáhnout druhého šermíře do jakékoliv části těla. V šermu je současně v ČR pravděpodobně nejznámější pětibojař David Svoboda, který dvakrát získal zlatou medaili na olympijských hrách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]