Přeskočit na obsah

Řád tří božských sil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád tří božských sil
त्रिशक्ति पट्ट
Uděluje

Nepálský král a prezident
Typzáslužný řád
Založeno27. listopadu 1937
StátNepálNepál Nepál
Způsobilostobčané Nepálu i cizinci
Uděluje se zavýznamný přínos ve prospěch národa
ZakladatelTribhuvan
Třídyčlen I. třídy
člen II. třídy
člen III. třídy
člen IV. třídy
člen V. třídy
medaile
Statistiky
Poprvé uděleno1937
Ostatní vyznamenání
NižšíŘád pravé paže Gurkhů

Řád tří božských sil, celým názvem Nejznámější řád tří božských sil (nepálsky त्रिशक्ति पट्ट) je nepálské státní vyznamenání založené roku 1937. Udílen je členům královské rodiny, občanům Nepálu i cizím státním příslušníkům za zvláštní přínos k blahobytu v Nepálu.

Historie a pravidla udílení

[editovat | editovat zdroj]

Nejdříve byla založena v roce 1936 králem Tribhuvanem medaile stejného jména. Později byl dne 27. listopadu 1937 stejným nepálským králem založen Řád tří božských sil.[1][2] Po zániku monarchie zahájila nová vláda novou epochu udílení tohoto vyznamenání. Cenu udílí prezident Nepálu v Den republiky 29. května.

Řád je udílen v pěti třídách. Náleží k němu také medaile.[1]

  • člen I. třídy (Jyotirmaya-Subikhyat-Tri-Shakti-Patta) – Řádový odznak se nosí na široké stuze spadající z ramene na protilehlý bok. Řádová hvězda se nosí na hrudi.
  • člen II. třídy (Subikhyat-Tri-Shakti-Patta) – Řádový odznak se nosí na stuze kolem krku. Řádová hvězda se nosí na hrudi.
  • člen III. třídy (Bikhyat-Tri-Shakti-Patta) – Řádový odznak se nosí na stuze kolem krku. Řádová hvězda této třídě již nenáleží.
  • člen IV. třídy (Prakhyat-Tri-Shakti-Patta) – Řádový odznak se nosí na stužce nalevo na hrudi.
  • člen V. třídy (Tri-Shakti-Patta) – Řádový odznak se nosí na stužce nalevo na hrudi.
  • medaile (Tri-Shakti-Patta-Padak)

Řádový odznak má tvar šesticípé hvězdy s kulatým medailonem uprostřed. Jednotlivé cípy tvoří dvě kukri, tradiční a legendární zbraně nepálský Gurkhů. Střed cípů je pokryt zeleným smaltem. Vnější okraj kulatého medailonu je také tvořen šesti kukri, které tvoří kruh. Kulatý medailon je modře smaltovaný se zeleně smaltovaným okrajem. Ve středu medailonu je stříbrná kukri. V zeleném pruhu je nápis v nepálštině. Ke stuze je odznak připojen jednoduchým kroužkem. V případě páté třídy je odznak stříbrný a bez smaltu.

Řádová hvězda I. třídy je stříbrná a čtyřcípá. Jednotlivé cípy se skládají z devíti různě dlouhých paprsků mezi nimiž jsou shluky pěti různě dlouhých paprsků s tupým zakončením. Uprostřed je kulatý medailon jehož střed je pokryt modrým smaltem a je zde stříbrný kukri. Vnější okraj je lemován zeleně smaltovaným kruhem s nápisem v nepálštině. V případě hvězdy II. třídy chybí menší shluky tupých paprsků.

Stuha je námořnicky modrá s bílým pruhem lemujícím oba okraje, kterým prochází úzký proužek zelené barvy.[1]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Order of Tri Shakti Patta na anglické Wikipedii a Орден Тришакти Патта na ruské Wikipedii.

  1. a b c ODM of Nepal: Order of Trishakti Patta. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2021-06-26]. Dostupné online. 
  2. НАГРАДЫ НЕПАЛА.ОРДЕН ТРЕХ БОЖЕСТВЕННЫХ СИЛ.. web.archive.org [online]. 2014-05-29 [cit. 2021-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-05-29.