Přeskočit na obsah

Mangrovy: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Kořeny: -sporná, dost pochybná informace
Řádek 6: Řádek 6:


== Kořeny ==
== Kořeny ==
Kořeny rostou z bahna a [[slaná voda|slané vody]]. V té dokáží přžít díky své schopnosti filtrování. Kořeny jsou taktéž využívány. Rostou na nich [[ústřice]], [[mušle]] a jiní živočichové. Lidé je používají k lovu ryb. A to úplně jednoduše. [[Ryby]] v jejich kořenech pečují o [[výtěr]] a občas se tam nějaká zaplete. Rybáři je pak snadno seberou.
Kořeny rostou z bahna a [[slaná voda|slané vody]]. V té dokáží přžít díky své schopnosti filtrování. Kořeny jsou taktéž využívány. Rostou na nich [[ústřice]], [[mušle]] a jiní živočichové.
V bahně pod kořeny přebývají krabi.


== Listy ==
== Listy ==

Verze z 13. 3. 2011, 11:50

Mangrovy rostou tradičně na pobřežích

Mangrovy (též mangrove) jsou azonální společenstva ohrožených a chráněných stromů vyskytující se v brakických vodách (tedy v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou). Dále je pro ně typická pravidelná kulminace výšky vodní hladiny a výskyt v tropických oblastech. Z rostlinstva se zde vyskytují dřeviny s opěrnými a dýchacími kořeny. Je zde častá viviparie. Setkáváme se zde s hospodářsky využitelnými rody jako Rhizophora - dřevo, Avicennia - ovoce. V poslední době jsou tato rostlinná společenstva ohrožována hlavně nadměrnou těžbou cenných dřev a dále hromaděním PET lahví a jiných odpadů, které jsou splachovány při pravidelných záplavách z krajiny. Významným problémem může být i usazování kalů a sedimentů, jako následek městských odpadů (tam kde chybí čistírny odpadních vod), a splachy - především dusíkatých a fosforečných látek z polí.[zdroj?]

Rozšíření

rozšíření mangrovů

Mangrovy se vyskytují hlavně v tropických oblastech a dále pak i v subtropech. Nejčastěji je to na východním pobřeží Střední Ameriky, na pobřeží tropické Afriky a jihovýchodní Asie po Novou Guineu až Nový Zéland. Nacházejí se na pobřeží jižního Japonska.

Kořeny

Kořeny rostou z bahna a slané vody. V té dokáží přžít díky své schopnosti filtrování. Kořeny jsou taktéž využívány. Rostou na nich ústřice, mušle a jiní živočichové.

Listy

Listy jsou zelené a k potravě je využívají např. Krabi mangroví. Lidé je využívají třeba na čaj nebo léčí rány a křeče.

Kůra

Kůra obsahuje barvivo, kterým se obyvatelé těchto hájů barvili kůži.

Zástupci rostlin

Hospodářsky významné druhy rostlin

V mangrovech roste řada hospodářsky významných druhů rostlin. Jedná se hlavně o dřeviny (druhy Avicennia, Bruquiera, Rhyzophora). Jejich nadměrná těžba však může vést k narušení ekosystému. Dalšími plodinami jsou rody poskytující ovoce (Avicennia, Sonneratia, Heritiera), krmivo, třísloviny (Ceriops tagal) či vosk (Exoecaria agallocha).

Logo Wikimedia Commons Galerie mangrovy na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - ekologie

Šablona:Link GA