Základní zákon: Izrael – národní stát židovského lidu
Základní zákon: Izrael – národní stát židovského lidu (hebrejsky (חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי je základním zákonem Izraele, který výslovně označuje Izrael za národní stát židovského lidu, ve kterém židovský lid vykonává své právo na sebeurčení a výkon práva na sebeurčení v Izraeli je tímto zákonem vyhrazen právě židovskému lidu. Zákon rovněž definuje státní symboly státu Izrael.
Zákon Izrael – národní stát židovského lidu byl přijat v roce 2018 většinou 62 hlasů pro zákon oproti 55 hlasům proti němu. Zákon má převážně deklaratorní povahu, přesto se však po svém přijetí stal terčem vnitrostátní i mezinárodní kritiky, mimo jiné i ze strany amerických židovských organisací.[1][2][3][4][5][6]
V lednu 2019 Nejvyšší soud Státu Izrael oznámil, že posoudí ústavnost zákona, a to v senátu složeném z jedenácti soudců. Nejvyšší soud posoudí, zda je Základní zákon: Izrael – národní stát židovského lidu jako celek, nebo zčásti v rozporu se Základním zákonem: Lidská důstojnost a svoboda, který byl přijat v roce 1992. Taková situace, kdy bude Nejvyšší soud Izraele posuzovat soulad jednoho základního zákona s jiným základním zákonem, nastane vůbec poprvé v dějinách země.[7][8]
Podstatná ustanovení zákona
[editovat | editovat zdroj]Níže uvedené jsou vybrané pasáže zákona Izrael – národní stát židovského lidu:
- 1: „Země Izrael je historickou vlastí židovského lidu, v níž vznikl stát Izrael. Stát Izrael je národní stát židovského lidu, v němž tento uskutečňuje své přirozené, kulturní, náboženské a historické právo na sebeurčení. Uskutečňování práva na národní sebeurčení ve státě Izrael je vyhrazeno židovskému národu..“
- 4: „Hebrejština je státním jazykem. Arabština má ve státě zvláštní postavení. Používání arabštiny na státních institucích a při jednání s nimi je upraveno zákonem.“
- 5: „Stát je otevřený pro židovskou aliju a pro shromáždění Židů z exilu.“
- 7: „Stát spatřuje v rozvoji židovského osídlování národní hodnotu a bude přispívat k jejímu povzbuzení a rozvoji její stability.“
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Paul Goldman, Lawahez Jabari and F. Brinley Bruton, 'Israel 'nation-state' law prompts criticism around the world, including from U.S. Jewish groups,' NBC News 20 July 2018
- ↑ Emma Green, Israel's New Law Inflames the Core Tension in Its Identity, The Atlantic 21 July 2018
- ↑ EU leads criticism after Israel passes Jewish 'nation state' law [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné online.
- ↑ OIC, MWL condemn Israel’s nation-state law as racist and illegal [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné online.
- ↑ Board of Deputies criticises Israel's new 'regressive' Nation State law [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné online.
- ↑ AJC Criticizes Knesset Adoption of Nation-State Bill [online]. [cit. 2018-07-23]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
- ↑ High Court broadens panel hearing of Nation-State Law - Israel News - Jerusalem Post [online]. [cit. 2019-01-21]. Dostupné online.
- ↑ ACRI asks High Court to strike Nation-State Law - Israel News - Jerusalem Post [online]. [cit. 2019-01-21]. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Dílo Základní zákon: Izrael – národní stát židovského lidu ve Wikizdrojích