Zrození Planety opic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zrození planety opic
Původní název Rise of the Planet of the Apes
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Délka 105 minut
Žánry akční, dobrodružný
Předloha Planeta opic
Scénář Rick Jaffa
Amanda Silver
Režie Rupert Wyatt
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role James Franco
Freida Pinto
John Lithgow
Brian Cox
Tom Felton
Andy Serkis
Produkce Peter Chernin
Dylan Clark
Rick Jaffa
Amanda Silver
Hudba Patrick Doyle
Kostýmy Renée April
Střih Conrad Buff
Mark Goldblatt
Výroba a distribuce
Premiéra Česko 11. srpen 2011
USA 5. srpna 2011
Produkční společnosti 20th Century Studios
Dune Entertainment
Ingenious Media
Distribuce 20th Century Fox
Rozpočet 93 000 000 $
Tržby 438 531 265 $
Předchozí a následující díl
Úsvit planety opic
Zrození planety opic na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zrození planety opic (v anglickém originále Rise of the Planet of the Apes) je americký sci-fi film z roku 2011. Jeho režisérem je Rupert Wyatt.

Jedná se o reboot původního filmu z roku 1968 Planeta opic.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Vědec Will Rodman testuje na opicích svůj lék na Alzheimerovu chorobu. Opici Jasnoočce díky tomu vzroste inteligence. Když ji Will chce ukázat komisi, Jasnoočka napadne ošetřovatele a musí být zastřelena; proto je Willův lék odmítnut. Ukáže se však, že Jasnoočka porodila mládě, aniž by si toho někdo všiml, a to bylo pravým důvodem její agresivity.

Willův nadřízený Steven Jacobs nařídí se opic zbavit, ale Will nedokáže mládě Jasnoočky zabít, takže si je tajně vezme k sobě domů; pojmenuje je Caesar. Naučí jej znakovou řeč, hrát šachy a bezchybně řešit úlohu Hanojské věže.

Willův otec trpí Alzheimerovou chorobou a Will mu tajně dá svůj preparát, ačkoli nebyl ještě schválen k testování na lidech. Otcův stav se na několik let pronikavě zlepší, ale pak nemoc opět vítězí. Will začne vyrábět ještě účinnější preparát. Ten na opice výborně funguje, ale nikdo netuší, že pro lidi je smrtelný. Will nakonec uzná postoj své partnerky, že vývoj takových preparátů je neetický, a odejde z projektu; ten však pokračuje.

Když Willův otec poškodí auto souseda Hunsikera, ten mu vyhrožuje a přitlačí ho ke zdi. Vidí to však Caesar a napadne Hunsikera. Za to je odebrán Willovi a zavřen do zařízení, kde je s opicemi krutě zacházeno. Caesar se však zmocní kapesního nože a dokáže s ním utéci ze své cely. Ukradne z Willova domova preparát a dá ho inhalovat všem opicím v zařízení. Když se ho krutý dozorce snaží přimět k poslušnosti, poprvé promluví – řekne "Ne!" – a zabije dozorce.

Poté opice ze zařízení utečou a osvobodí opice držené v ZOO a ve výzkumné laboratoři, kde pracuje Will. Poté se šíří po městě. Policie je chce postřílet na mostu, ale jsou opicemi přemoženi.

Will vyhledá Caesara. Ten ho zachrání před opicí, která ho chce zabít. Will jej žádá, aby šel domů, ale Caesar, nyní schopný mluvit, odpoví: "Caesar je doma".

Mezitím se ukáže, že jeden výzkumný pracovník, který se náhodou nadechl Willova preparátu, z něho dostal krvácivou infekci a zemřel; předtím však nakazil Hunsikera. Ten jde na letiště. Během závěrečných titulků je naznačeno, že infekce se rozšířila po celé zeměkouli.