Zpráva (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zpráva
Původní názevSpráva
Země původuSlovenskoSlovensko Slovensko
ČeskoČesko Česko
NěmeckoNěmecko Německo
Délka94 minut
Žánrdrama / historický / válečný
NámětAlfréd Wetzler
ScénářJozef Paštéka, Tomáš Bombík, Peter Bebjak
RežiePeter Bebjak
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleNoël Czuczor
Peter Ondrejička
HudbaMario Schneider
KameraMartin Žiaran
Výroba a distribuce
Premiéraplán: 28. 1. 2021
Zpráva na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zpráva (slovensky Správa, anglicky The Auschwitz Report) je slovenský hraný film režiséra Petera Bebjaka z roku 2020, jehož námětem je útěk dvou mladých Slováků z koncentračního tábora Osvětim v dubnu 1944.

Film je založen na skutečných událostech, je adaptací knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel.[1] Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba byli slovenští Židé, kteří byli do Osvětimi deportováni v roce 1942. V druhé polovině roku 1943 začali plánovat útěk. Jako jedněm z mála se jim podařil. V dubnu 1944 pak židovským představitelům v Žilině nadiktovali 32stránkový dokument, známý jako Vrbova a Wetzlerova zpráva. Obsahovala popis a fungování koncentračního tábora, včetně dosud neznámých informací, jako byl např. průběh selekcí, kde se vězni rozdělili na ty, kteří byli určeni k práci, a ty, které čekala smrt. Byl v ní vysvětlen také způsob fungování plynových komor včetně nákresů. Dokument vznikal ve slovenštině a současně byl překládán do němčiny. Byl dokončen 27. dubna 1944. Odhaduje se, že díky jeho zveřejnění a následnému tlaku autorit na zastavení deportací bylo zachráněno asi 200 tisíc životů.[1]

Fiktivní tábor, věrně podobný tomu osvětimskému, vybudovali filmaři u obce Láb (blízko města Malacky na západním Slovensku).

Snímek měl být do kin uveden 28. ledna 2021, u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Kvůli pandemii covidu-19 byla premiéra odložena. Premiéra na Slovensku proběhla 23. září 2021 /Continental film/, v České republice 14. října 2021 /Falcon/.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Noël Czuczor Freddy
Peter Ondrejička Valér
John Hannah Warren
Ondřej Malý
Jan Nedbal

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HLOUŠKOVÁ, Lenka. Zpráva Petra Bebjaka. Film o osvětimském pekle a hrdinství, jež zachránilo statisíce lidí. Novinky.cz [online]. 2020-10-1. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]