Zlatník (přítok Opátky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatník
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 4,1 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Košický kraj)
Úmoří, povodí
Hornád
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zlatník je potok na východním Slovensku, na rozhraní okresů Gelnica a Košice-okolí. Je to levostranný přítok Opátky, měří 4,1 km a je tokem VII. řádu. Na dolním toku je součástí hranice mezi zmíněnými okresy.

Pramení jižně od obce Veľký Folkmar, ve Volovských vrších, v podcelku Kojšovská hoľa, v lokalitě Zlatník pod sedlem Zemička, na jihovýchodním svahu vrchu Folkmarská skala (914, 7 m nm) v nadmořské výšce cca 590 m n. m. Od pramene teče směrem na východ, zprava přibírá krátký přítok zpod masivu Murovaná skala (pramen severně od kóty 899 m), dále sleva přítok z JZ svahu vrchu Ostrý hŕbok (797,5 m nm) a přechodně teče směrem na VJV. Z pravé strany dále přibírá přítok (1,2 km) zpod masivu Murovaná skala (pramen západně od kóty 854,3 m), pak levostranný přítok z jižního svahu Ostrého hŕbku a potok pokračuje znovu východním směrem. Následně se esovitě stáčí, přibírá pravostranný přítok z lokality Medzi skalami (pramen severovýchodně od kóty 854,3 m) a teče přes chatovou osadu, kde zleva přibírá krátký přítok. Nakonec se stáčí severovýchodním směrem, podtéká silnici III. třídy Košické HámreOpátka a severozápadně od obce Košická Belá, v blízkosti autokempu Košické Hámre, ústí v nadmořské výšce přibližně 327 m n. m. do Opátky.

Údolím potoka vede zeleně značená turistická trasa z Košických hamrů do sedla Zemička a dále přes Murovanou skálu do sedla Pod Suchým vrchem. Zatímco horní tok je součástí okresu Gelnica, dolní tok je hranicí s okresem Košice-okolí a krátký úsek v oblasti vtoku do Opátky leží již na území okresu Košice-okolí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zlatník (prítok Opátky) na slovenské Wikipedii.