Zatáčkoměr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zatáčkoměr v klidu
Koordinátor zatáček při správně provedené pravé zatáčce

Zatáčkoměr je letecký přístroj, který využívá vlastnosti roztočeného setrvačníku zavěšeného v rámečku. Zatáčkoměr ukazuje úhlovou rychlost otáčení letadla okolo svislé osy. Stupnice je obvykle ve ° za sekundu. Na zatáčkoměru je tedy například napsáno "2 min" to znamená, že pokud bude ručička na této značce (tedy 3 ° za sekundu), letadlo vykoná 360° zatáčku za dvě minuty.

Výhodou zatáčkoměru je jeho malé zpoždění a zejména jednoduchost a z toho vyplývající vysoká spolehlivost. Velkou nevýhodou je nedokonalé tlumení - pokud letadlo neletí v klidném vzduchu (a ten je v mraku málokdy), tak se ručička třepe kolem správné hodnoty, což znesnadňuje pilotáž podle zatáčkoměru. Z tohoto důvodu se u dnešních letadel běžně pro let podle přístrojů nepoužívá, ale spolu s variometrem slouží jako zdvojující přístroje pro případ vysazení umělého horizontu.

Zatáčkoměr může být poháněn stejnosměrným elektrickým proudem (12V, 24V), střídavým proudem (většinou 3 x 36 V 400 Hz) nebo pneumaticky. Pro jednodušší odečítání bývá vybaven pneumatickým tlumícím zařízením.

Zatáčkoměr je většinou kombinován s relativním příčným sklonoměrem (kuličkou) pomocí které pilot určuje koordinaci zatáčky, tedy to, zda je zatáčka prováděna bez skluzu či výkluzu. Takový přístroj je pak v žargonu pilotů nazýván „kulička-nožička (tedy kam kulička, tam nožička)“. Zatáčkoměr může být kombinován také s variometrem. Podobný ale drobně vylepšený přístroj který odstraňuje některé chyby zatáčkoměru se nazývá koordinátor zatáček a bývá opět také kombinován relativním příčným sklonoměrem.