Zúžení močové trubice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zúžení močové trubice, též uretrostenóza, lat. strictura urethrae nebo urethrostenosis je stav, při kterém se zmenší přirozený průsvit močové roury. Často je způsobený zjizvením výstelky močové trubice v důsledku předchozího zánětu nebo traumatu nebo benigním zvětšením prostaty, zřídka je způsobena vnějším tlakem na uretru např. nádorem. Zúžení močové trubice postihuje především muže, u žen je poměrně vzácné.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Hlavním příznakem zúžení jsou problémy při močení, například přerušované močení, slabý proud moči, pocit nevyprázdněného měchýře, nucení na močení, časté močení, a to i v noci, nebo bolest při močení. Může se objevit krev v moči nebo v semeni, bolest v podbřišku a také inkontinence nebo naopak retence moči. Neléčená uterostenóza může vést k zánětu prostaty, hypertrofii močového měchýře a selhání ledvin.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Medikamentózní léčba není k dispozici. Chirurgická léčba zahrnuje roztahování močové trubice, uretrotomii, při které se odstraní přebytečná tkáň, v těžších případech nastupuje uretroplastika.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]