Zátěž (Dr. House)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
epizoda seriálu Dr. House
"Těžká váha"
Epizoda č. HOU-116
Premiéra 29. března 2005
Autor Thomas L. Moran
Režisér Fred Gerber
Konečná diagnóza Cushingův syndrom

Dr. House 1. řada
listopad 2004 - květen 2005

 1. Pilotní díl
 2. Otázka rodičovství
 3. Occamova břitva
 4. Mateřství
 5. Jeptiška
 6. Sokratovská metoda
 7. Věrnost
 8. Jed
 9. Nechat zemřít
 10. Anamnéza
 11. Absťák
 12. Sportovní medicína
 13. Prokletý
 14. Sebeovládání
 15. Zákon mafie
 16. Zátěž
 17. Nečekaná pravda
 18. Nová generace
 19. Děti
 20. Láska bolí
 21. Tři příběhy
 22. Líbánky
Všechny epizody seriálu Dr. House

Těžká váha (anglicky: Heavy) je šestnáctá epizoda z první série seriálu Dr. House.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavním pacientem této epizody je desetiletá obézní dívka Jessica, která při tělocviku dostala infarkt. Mezi týmem vzniká napětí poté, co jim House oznámí, že mu Vogler nařídil vyhodit jednoho z nich. Tým vymýšlí teorie týkající se Jessičiny váhy a domnívají se, že má syndrom X (tzn. že tělo nezpracovává inzulín). Během epizody navštíví Vogler individuálně všechny členy týmu a ptá se jich, co si myslí a zda chtějí zůstat. Je patrné, že Chase donáší Voglerovi, ale nikdo to zatím neví. Mezi Chasem a Cameronovou vznikají velké neshody. Jessica dostává psychózu, kterou způsobila hypoglykémie. Foreman zjistí, že Jessica brala prášky na hubnutí a ty že mohly způsobit sraženiny. Po nějaké době začíná krvácet a objevuje se nekróza tkáně na její hrudi. Zvažuje se radikální mastektomie (tj. amputace prsou). House se domnívá, že Jessičin malý vzrůst, který by vzhledem k výšce jejích rodičů neměla mít, může mít něco společného s hormony a že příčinou jejího onemocnění je Cushingův syndrom. Použijí magnetickou rezonanci, aby zjistili zdroj hyperkortisonismu. Naleznou tumor v hypofýze, který způsobil všechny problémy.

Mezitím House na ambulanci léčí ženu, která přišla s tím, že jí pálí žáha. House nejprve myslel, že je těhotná, ale nakonec zjistil, že má patnáctikilový tumor na vaječníku. Žena však odmítá chirurgické odstranění, protože má ráda své tělo, a že se manželovi takhle líbí. Za Housem přijde nešťastný manžel, který ho prosí, aby jí domluvil. Přitom mu dá fotky jejich šesti dětí. Podle dědičných znaků House zjistí, že několik z nich nejsou potomky pacientčina manžela. Po rozhovoru pacientka následně svoluje k operaci.

Ke konci epizody říká House Voglerovi, že vyhodí Chase. Nicméně Vogler toto rozhodnutí zavrhl s tím, aby vybral někoho jiného. To House odmítne. Vogler ho však přitlačí ke zdi pod pohrůžkou, že zruší celé oddělení.

Diagnózy[editovat | editovat zdroj]

 • špatné diagnózy: syndrom X, sraženiny, problém s hormony
 • správná diagnóza: Cushingův syndrom

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]