Zárubeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dveře osazené třemi panty do zárubně

Zárubeň (nebo veřej, hovorově futro nebo futra, z německého Futter, Türfutter) je rám pevně umístěný ve zdi, který ohraničuje otvor dveří a tvoří jejich nosnou konstrukci. Obvykle bývá kovový, zejména v dřívějších dobách byl dřevěný nebo kamenný. Na zárubni je pomocí pantů zavěšeno křídlo dveří.

Svislé části zárubně se nazývají "ostění" nebo podvoj, spodní vodorovná část se nazývá práh, horní nadpraží. Zárubeň musí být do zdi pevně uchycena, k tomu u starších typů zárubní slouží tzv. zhlaví nebo uši, což jsou okraje prahu a nadpraží, zasahující do zdi. Starší tesařské (tj. dřevěné) zárubně byly tvořeny tzv. hrubou zárubní, která se obkládala obrubou (šambránou) z hladce hoblovaných prken, někdy různě profilovaných. Toto obložení se nazývá obíjení zárubní.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kol. autorů: Příruční slovník naučný, IV. díl. Academia, nakladatelství československé akademie věd. Praha 1967. Str. 827, heslo zárubeň.
  • Kol. autorů: Technický naučný slovník, V. díl (T–Ž). Státní nakladatelství technické literatury, Praha 1964. Str. 494, heslo zárubeň.
  • Kol. autorů: Technický naučný slovník, III. díl (M–Po). Státní nakladatelství technické literatury, Praha 1963. Str. 287, heslo obíjení zárubní.

Související články[editovat | editovat zdroj]