Yuppies

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Yuppies je označení pro mladé lidi ve věku zhruba 25 až 35 let, kteří mají nadprůměrně dobře placené zaměstnání (zpravidla v oblasti managementu) a jejich život se točí okolo vydělávání peněz a jejich utrácení za luxusní zboží, které okázale dávají na odiv.[1] Termín se objevil v USA v osmdesátých letech, kdy reaganovská éra přinesla zlepšení ekonomiky USA a mnoho mladých dostalo možnost vybudovat úspěšnou kariéru. Slovo bylo vytvořeno ze zkratky YUP (Young Urban Professionalmladý velkoměstský profesionál) a zároveň je reminiscencí na kulturu hippies, proti které se mladí lidé zaměření na úspěch vymezovali. K charakteristickým vlastnostem yuppies patří narcismus, dravost a konzumerismus.

Typickým dobovým zobrazením mentality yuppies je film Wall Street z roku 1987.

Chronický únavový syndrom se v angličtině někdy nazývá Yuppie flu (chřipka yuppies) v narážce na to, že vysoké pracovní nasazení u těchto lidí často vyvolává různé psychosomatické potíže.

V češtině se občas ironicky používá výraz mlamoj (MLAdý MOderní Jinoch)[2] nebo japík.[3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Zlatá mládež — rozdíl je v tom, že yuppies většinou peníze nezdědili, ale vydělali je vlastním úsilím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yuppies na anglické Wikipedii.

  1. http://books.google.cz/books?id=46GSIuqgDhAC&pg=PA119&lpg=PA119&dq=vrstva+yuppies&source=bl&ots=DsEsDbRE-H&sig=LgY_ZHp_G-vjR3igMIJufeyZdZU&hl=cs&sa=X&ei=KS-6UYP6EZHVsga02IFQ&ved=0CCwQ6AEwAA
  2. http://cestina20.cz/slovnik/mlamoj
  3. http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/japik