Youngův experiment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka průchodu vlnění dvojštěrbinou
Pozorovaný interferenční obraz po průchodu paprsku dvojštěrbinou

Youngův experiment (též dvojštěrbinový experiment (angl. double slit experiment)) je pokus, kterým Thomas Young v roce 1801 experimentálně prokázal, že světlo je vlnění.

Svazek rovnoběžného monochromatického záření dopadá na dvojštěrbinu (dvojice paralelních, úzkých, blízko sebe ležících štěrbin). Vlna, která dopadne, se při průchodu štěrbinami rozdělí na dvě (kmitající ve fázi, tj. jejich dráhový rozdíl je násobkem vlnových délek), které spolu interferují a na stínítku umístěném za štěrbinami vytvářejí interferenční obrazec.

Pokud na dvojštěrbinu vysíláme jednotlivé fotony jeden za druhým, vzniká taktéž interferenční obrazec, jako by foton procházel oběma štěrbinami současně a interferoval se sebou samým.

Podoba původního pokusu[editovat | editovat zdroj]

Dle původního Youngova popisu[1] nebyly v jeho pokusu použity dvě štěrbiny. Místo toho bylo sluneční světlo navedeno zrcadlem na malou clonu vytvořenou vpichem jehly do papíru a výsledný tenký svazek světla byl poté rozdělen napůl proužkem tvrdého papíru[2][3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. YOUNG, Thomas. The Bakerian Lecture: On the Theory of Light and Colours. Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 1802-01-01, roč. 92, s. 12–48. Dostupné online [cit. 2017-07-23]. ISSN 0261-0523. DOI 10.1098/rstl.1802.0004. (anglicky) 
  2. Thomas Young's experiment. www.cavendishscience.org [online]. [cit. 2017-07-23]. Dostupné online. 
  3. VERITASIUM. The Original Double Slit Experiment. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]