Yetti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umělecká představa yettiho
Možná hledáte: automobil Škoda Yeti.

Yetti je humadoidní tvor, jehož existence nikdy nebyla spolehlivě prokázána. Jedná se o mytického tvora z pohoří Himalájí, který nebyl nikdy spolehlivě zdokumentován. Yetti je údajně až 2,5 metru vysoký, chlupatý tvor podobný lidoopovi, nebo pravěkému člověku.

Objevení

Jeho existence je založena především na vyprávění obyvatel z okolí himálajského pohoří, kde se zprávy o tomto tvoru vyprávějí již po mnoho generací. Pro evropskou civilizaci ho objevil v roce 1889 anglický důstojník L. A. Wadel, když na jednom himálajském sedle objevil ve sněhu obrovský otisk bosé chlupaté nohy. Jediným důkazem jsou otisky chodidel a jejich fotografie. První fotografie stop ovšem pořídil v roce 1937 F. S. Smyth, který na důkaz nadměrné velikosti k otisku přiložil horolezecký cepín. Většina odborníků se domnívá, že se jedná o poškozené či deformované otisky jiných zvířat, jiní odborníci tvrdí, že se může jednat o tvora, který prozatím není odborně popsán, ale jeho existence je možná. První sádrové odlitky stop udělali v roce 1972 američtí horolezci McNeely a Cornin.

Původ

Také by se dle jiných odborníků mohlo jednat o zástupce Homo erectus neboli Pithecantropus Erectus, který se v evolučním postupu oddělil od linie následného Homo sapiens. Toto tvrzení nepodporuje fakt, že Homo erectus - člověk vzpřímený, se vyskytoval v Africe, Asii a Evropě. Není však vyloučeno, že se mohl z Asie dostat do Severní Ameriky.

Je také možné, že se jedná o tvora, zvaného Gigantopithicus. Jde o velkého lidoopa, jehož pozůstatky byly nalezeny v Číně, jde především o pozůstatky čelistí.

Podobní tvorové

Zprávy o podobných tvorech jsou však zaznamenány z různých končin světa, pod různými názvy. Např. na území Ameriky je podobný tvor zným jako Bigfoot neboli Velká Noha. Také popis se v určitých markantech liší. Jeho velikost se odhaduje od 180 cm až po úctyhodných 250 cm. Barva srsti od šedé přes černou až po červenou. Zmínky o podobných tvorech jsou zaznamenány doslova z celého světa, především z odlehlých, nepřístupných míst jako jsou pohoří Himaláje, Altaj, nebo pohoří Kanady, Severní Ameriky, či Austrálie. Od poloviny 20. století byly pořízeny i videozáznamy neznámého tvora, který odpovídá popisu Yettiho. Jde především o záznamy z oblasti Severoamerického kontinentu. Některé tyto záznamy byly prozkoumány a byla potvrzena jejich pravost, tj. že se nejedná o filmové (grafické) triky. Zda se však jedná o záznam zoologicky neprozkoumaného a nepopsaného tvora není zatím prokázáno.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Yetti na Wikimedia Commons