Wirral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wirral
Pobřeží u Thurstastonu
Pobřeží u Thurstastonu
Nejvyšší bod Poll Hill (108 m n. m.)
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Mapa
Mapa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Wirral je poloostrov v severozápadní Anglii, dlouhý 24 km a široký 11 km. Na západě ho estuár řeky Dee odděluje od území Walesu, na východě teče řeka Mersey a na severu leží Irské moře. Jižní část poloostrova náleží k hrabství Cheshire, severní část tvoří metropolitní distrikt v rámci hrabství Merseyside.

Ve východní části Wirralu se nacházejí města Birkenhead, Wallasey a Ellesmere Port, která patří k průmyslové aglomeraci Liverpoolu, s nímž jsou spojena přívozem i tunelem. Západní část má převážně zemědělský charakter.[1] West Kirby je významným přímořským letoviskem, vyhledávaným především vyznavači windsurfingu. Historickou památkou je maják v Leasowe z roku 1763. Ve zdejších lokalitách se natáčel oskarový film Ohnivé vozy.[2] V roce 1973 byl na části poloostrova vyhlášen country park. Wirral nabízí klidný venkovský život v příznivé dojezdové vzdálenosti do velkoměsta.[3]

Název pochází ze staroanglických výrazů wir (vřesna bahenní) a heal (kout).[4] Ve středověku zde vznikla setnina Wirral Hundred. Od devátého století se na poloostrově usazovali Vikingové.

U pobřeží se nachází souostroví Hilbre, na které se dá za odlivu dojít suchou nohou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Britannica Dostupné online
  2. Heswall Today Dostupné online
  3. Liverpool Echo Dostupné online
  4. Cheshire Now Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]