Přeskočit na obsah

Wirral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wirral
Pobřeží u Thurstastonu
Pobřeží u Thurstastonu
Nejvyšší bodPoll Hill (108 m n. m.)
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Wirral je poloostrov v severozápadní Anglii, dlouhý 24 km a široký 11 km. Na západě ho estuár řeky Dee odděluje od území Walesu, na východě teče řeka Mersey a na severu leží Irské moře. Jižní část poloostrova náleží k hrabství Cheshire, severní část tvoří metropolitní distrikt v rámci hrabství Merseyside.

Ve východní části Wirralu se nacházejí města Birkenhead, Wallasey a Ellesmere Port, která patří k průmyslové aglomeraci Liverpoolu, s nímž jsou spojena přívozem i tunelem. Západní část má převážně zemědělský charakter.[1] West Kirby je významným přímořským letoviskem, vyhledávaným především vyznavači windsurfingu. Historickou památkou je maják v Leasowe z roku 1763. Ve zdejších lokalitách se natáčel oscarový film Ohnivé vozy.[2] V roce 1973 byl na části poloostrova vyhlášen country park. Wirral nabízí klidný venkovský život v příznivé dojezdové vzdálenosti do velkoměsta.[3]

Název pochází ze staroanglických výrazů wir (vřesna bahenní) a heal (kout).[4] Ve středověku zde vznikla setnina Wirral Hundred. Od devátého století se na poloostrově usazovali Vikingové.

U pobřeží se nachází souostroví Hilbre, na které se dá za odlivu dojít suchou nohou.

  1. Wirral | district, England, United Kingdom | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Heswall Today Dostupné online Archivováno 24. 4. 2019 na Wayback Machine.
  3. HUGHES, Lorna. 12 reasons why Wirral is the happiest place to live in the North West. Liverpool Echo [online]. 2017-10-11 [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The Wirral. www.cheshirenow.co.uk [online]. [cit. 2023-04-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]