Willow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Willow
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 65 m n. m.
Časové pásmo: UTC-9, UTC-8 (léto)
stát: Spojené státy americké USA
stát: AljaškaAljaška Aljaška
Willow na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 1.794,5 km²
počet obyvatel: 1.658 (2000)
hustota zalidnění: 0,9 obyv. / km²
správa
starosta: Larry DeVilbiss
telefonní předvolba: 907
PSČ: 99683, 99688

Willow je město v jižní části Aljašky, ležící v údolí řeky Susitny přes 50 km vzdušnou čarou na sever od Anchorage. Město má podle sčítání z roku 2010 2770 obyvatel, což představuje nárůst o dvě třetiny proti roku 2000.

Historie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Willow bylo založeno roku 1897 v důsledku zlaté horečky a dostalo název podle zakrslé aljašské vrby (Salix alaxiana). Rozvoji města napomohlo vybudování Aljašské železnice ze Sewardu do Fairbanksu ve dvacátých letech, po druhé světové válce patřilo k nejdůležitějším střediskům těžby zlata. V současnosti je jeho ekonomika založena na stavebnictví a turistice - Willow je východištěm do národního parku Denali.

Willow málem hlavním městem[editovat | editovat zdroj]

V sedmdesátých letech převládl názor, že Juneau přestalo vyhovovat jako hlavní město státu; jednak pro svoji excentrickou polohu na úzkém jihovýchodním výběžku Aljašky (zvaném "držadlo pánve"), který má špatné dopravní spojení s ekonomickým srdcem země okolo Cookovy zátoky, jednak proto, že poloha města sevřeného mezi mořem a horami neumožňovala další růst. Protože kvůli rivalitě mezi Anchorage a Fairbanksem bylo politicky neprůchodné stěhování úřadů do jednoho ze dvou největších měst státu, bylo rozhodnuto vybudovat novou metropoli na cestě mezi nimi. V roce 1976 zvolila odborná komise pro příznivé klima a dobré spojení právě Willow. Následující stavební boom (velkorysé plány nového centra vypracoval přední architekt M. Paul Friedberg) ukončilo v listopadu 1982 referendum, které přesun hlavního města odmítlo z důvodu velké finanční náročnosti.

Iditarod[editovat | editovat zdroj]

Start Iditarodu

Willow nejvíce proslavil Iditarod, velký závod psích spřežení napříč Aljaškou z Anchorage do Nome. Oficiální zahájení probíhá tradičně v Anchorage, ale ostrý start byl pro lepší sněhové podmínky přesunut roku 2002 právě do Willow.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Evžen Strouhal: Setkání s Aljaškou, Vyšehrad, Praha 1981

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]