William Gregory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
William George Gregory
WilliamGGregory.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 14. května 1957 (61 let)
Místo narození Lockport, stát New York, USA
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
Hodnost podplukovník USAF
Čas ve vesmíru 16d 15h 08m
Kosmonaut od 1990
Mise STS-67
Znaky misí Sts-67-patch.svg

William George „Borneo“ Gregory (* 14. května 1957, Lockport, stát New York, USA) je bývalý americký astronaut, který absolvoval na jaře 1995 šestnáctidenní let raketoplánem.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V rodném Lockportu absolvoval základní i střední školu. Pak čtyři roky absolvoval vojenskou akademii United States Air Force Academy. V roce 1979 nastoupil na vysokou školu Columbia University, později své vzdělání dokončil na dalších vysokých školách (např. Troy University). Používal přezdívku Borneo. Stal se armádním letcem, instruktorem a to i na základně Edwards v Kalifornii. Do výcvikového střediska astronautů NASA v Houstonu byl zapsán v roce 1990, po absolvování výcviku byl zařazen do jednotky astronautů. Letěl v roce 1995. Čtyři roky poté z NASA odešel a stal se obchodním manažerem v Honeywell – Phoenix.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

V osmé misi raketoplánu Endeavour byla tato posádka: Stephen Oswald, Tamara Jerniganová, Wendy Lawrenceová, John Grunsfeld, Samuel Durrance, Ronald Parise a pplk. USAF William Gregory, tehdy ve funkci pilota. Startovali z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě .

Let mise STS-67 byl později katalogizován v COSPAR pod označením 1995-007A. Na palubě do vesmíru vyvezli sestavu třech astronomických dalekohledů Astro-2. Let byl věnován hlavně astronomickým pozorováním. Přistáli kvůli počasí na základně Edwards v kalifornské poušti Mojave a na základně také před návratem 19. března 1995 do Houstonu přespali.

Gregory byl v pořadí 322. člověkem ve vesmíru, kam letěl jen jednou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]