William Cunnington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Cunnington
Narození1754
Wiltshire
Úmrtí31. prosince 1810 (ve věku 55–56 let)
Povoláníantropolog, archeolog a prehistorik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Cunnington (175431. prosince 1810) byl anglický obchodník a vzdělanec-samouk, jehož předním zájmem byla archeologie. Významný byl jeho v dobovém kontextu výjimečný důraz na pečlivé vedení vykopávek, vedení dokumentace a metodický postup.

William Cunnington žil ve vsi Heytesbury v hrabství Wiltshire, a kolem roku 1798 začal v jejím okolí provádět své první vykopávky. Svoji archeologickou činnost financoval zprvu ze svých zdrojů, ale později získával prostředky od řady bohatých podporovatelů. Největším jeho podporovatelem a partnerem v oblasti archeologické činnosti se stal sir Richard Colt Hoare z panství Stourhead ve Wiltshire. Od roku 1804, kdy se oba muži seznámili, Hoare investoval velké prostředky do Cunningtonovy práce, sám se do ní zapojil a výsledky výzkumů posléze publikoval. Přísun prostředků tehdy umožnil Cunningtonovi prokopat několik set mohyl v jižním Wiltshire.

William Cunnington zemřel poslední den roku 1810, krátce po vydání Hoarova Starodávného Wiltshiru, shrnujícího jejich společnou archeologickou práci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Cunnington na anglické Wikipedii.