Přeskočit na obsah

Willem van de Velde mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Willem van de Velde ml.
Narození18. prosince 1633
Leiden
Úmrtí6. dubna 1707 (ve věku 73 let)
Greenwich
Místo pohřbeníSt James’s Church, Piccadilly
Povolánímalíř a kreslíř
RodičeWillem van de Velde
PříbuzníAdriaen van de Velde[1] (sourozenec)
Významná dílaShips on a Calm Sea
Ships in the Roads
Ships in a calm
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willem van de Velde mladší (prosinec 1633 – 6. dubna 1707) byl nizozemský malíř, syn Willema van de Velde staršího, stejně jako jeho otec se specializující na mariny. Jeho bratr Adriaen van de Velde byl také umělec.

Willem van de Velde byl pokřtěn 18. prosince 1633 v Leidenu. Učil se od svého otce a poté Simona de Vliegera, tehdy známého malíře marin. Sám byl známý již v době, kdy odešel Londýna.[2] Byl také ovlivněn dílem nizozemského umělce Jana van de Cappelle, který vynikal v malování zatažené oblohy, přičemž mraky se často odrážely v klidných vodách. Van de Velde mladší spolupracoval se svým otcem, zkušeným kreslířem, který připravoval studie bitev, událostí a moře, zatímco syn maloval obrazy. Otce a syna vyhnali z Nizozemska politické a ekonomické následky války s Francouzi, a roku 1673 se přestěhovali do Anglie.[3] Zde byli angažováni Karlem II. s platem 100 liber. Sponzoroval je také vévoda z Yorku a různí šlechtici.[2]

Willem van de Velde mladší zemřel 6. dubna 1707 v Londýně[2] a byl pohřben v kostele sv. Jakuba v Piccadilly. V kostele je i pamětní deska věnovaná jemu a jeho otci.

Pamětní deska Willema van de Veldeho staršího a mladšího v kostele sv. Jakuba na Piccadilly
Holandské lodě v klidném moři, cca 1665, Rijksmuseum Amsterdam [4]

Většina z nejlepších děl Van de Veldeho jsou pohledy z pobřeží Holandska s nizozemskými loděmi. Jeho nejlepší díla jsou delikátní, temperamentní, dopracovaná a korektně zobrazují plavidla a jejich vybavení. Četné lidské postavy jsou přesvědčivé a umělec je úspěšný v malbě moře, ať už v klidu nebo při bouři.[2] Lodě jsou zobrazovány s téměř fotografickou přesností a jsou nejpřesnějšími dostupnými ilustracemi vzhledu lodí v 17. století.

Významné sbírky obrazů a kreseb Van de Veldeho jsou uloženy v Londýně v Národní galerii,[5] Národním námořním muzeu[6] a ve Wallaceově sbírce;[7] dále v Rijksmuseu[8] v Amsterdamu a v Národní galerii[9] ve Washingtonu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Willem van de Velde the Younger na anglické Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Jeroen Giltaij, Jan Kelch (Hrsg.): Herren der Meere, Meister der Kunst. Das holländische Seebild im 17. Jahrhundert. Berlin, Rotterdam 1996, ISBN 90-6918-174-6.
  • Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Vandevelde, William". Encyclopædia Britannica. 27 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 887.
  • Margareta Russell: Willem van de Velde de Jonge. Het IJ voor Amsterdam met de Gouden Leeuw (Palet Serie 2). Bloemendaal 1992, ISBN 90-230-0768-9.
  • M. S. Robinson: Van de Velde Drawings. A catalogue of Drawings in the National Maritime Museum [Greenwich] made by the elder and the younger Willem van de Velde, Cambridge 1958.
  • M. S. Robinson: The Willem van de Velde Drawings in the Boymans-van Beunigen Museum Rotterdam, 3 Bände, Rotterdam 1979.
  • M. S. Robinson: Van de Velde Drawings in the National Maritime Museum, 2 Bände, Greenwich 1973–1974.
  • H. P. Baard: Willem van de Velde de oude, Willem van de Velde de jonge, Amsterdam 1942.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]