Wildstyle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wildstyle je komplikovaná a složitá forma graffiti. Kvůli jeho složitosti je často velmi obtížné číst lidmi, kteří jej neznají. Tato forma graffiti obvykle zahrnuje propletená a překrývající se písmena a tvary. To může zahrnovat šípy, hroty a další dekorativní prvky v závislosti na použité technice. Díky mnoha vrstvám a tvarům je extrémně obtížné homogenně vyrobit tento styl, a proto je vývoj originálního stylu v této oblasti považován za jednu z největších uměleckých výzev pro spisovatele graffiti. Divoké kousky jsou nejsložitější formou kusového („mistrovského“) písma, což je fáze vyšší než rychlé zjednodušené stylizované dopisy známé jako „vypalovačky“.

Styly[editovat | editovat zdroj]

Wildstyle běžně zahrnuje sadu šípů, křivek a písmen, které byly tak transformovány, aby byly vykresleny tajemně před očima umělců bez graffiti. Běžnou praxí bylo také začlenit formy díla 3D prvky. Struktury písmen se proto vykreslují, aby se přidala hloubka vizuálního vnímání díla. Mnoho umělců přidává do svého divokého stylu různé prvky, které tomuto spisovateli získávají na graffiti scéně velkou úctu, zvláště pokud si člověk vytváří svůj vlastní styl a zůstává originální a kreativní. Veteránští umělci inklinují k komplikovanějším formám divokého stylu, ve kterých jsou jednotlivá písmena těžko čitelné, ale naopak jsou široké v kreativitě. Osvojení vlastního stylu je klíčem k dosažení tohoto úspěchu.

Historie pojmu „Wildstyle“[editovat | editovat zdroj]

Termín „wildstyle“ popularizovala graffiti crew „Wild Style“ vytvořená umělcem z Bronxu, který si říkal Tracy168. Tato crew je do dnes aktivní. Další významní členi jsou například: Cope2 , T-Kid 170, Lava I&II, Taki 183 , Daze, Comet, Blade, Futura 200, Dan Plasma, Jimmy Ha-Ha a Yip. Složitému a komplikovanému psaní graffiti se říkalo mnoho termínů, například „Mechanic Words“. Toto označení bylo založeno Rif, Phase II a Stan 153. Kase II později představil „computer-rock“. Stylistický přístup postupoval současně s tím, jak se crew Wild Style rozrostla a rozšířila po celém New Yorku.  Tolik členů provedlo složitý styl, s nímž bylo nakonec spojeno jméno této crew.