Wikipedista:Miissa/Pískoviště
nebojte se editovat Wikipedii!
ODKAZY
Reference
kočka domácí[1]
Reference knihy
Pes domácí[2]
26.1.2023
Úvod
Dobrý den, jsem zde poprvé a zkouším editaci textu:
- tučný nadpis
- kurzíva např. název děl
- modré odkazy se šipkou (Reference):
odkaz na externí zdroj [1] (Ctrl+K)
- Reference reference (odkaz na zdroj, malé číslo v hranatých závorkách)
- ↑ CHLUPÁČI.CZ. Kočka domácí | Vše o povaze a vzhledu plemena | CHLUPÁČI.cz. chlupaci.cz [online]. 2022-06-10 [cit. 2023-02-10]. Dostupné online.
- ↑ JUNG, Inga. Jak si poradit s hyperaktivním psem. 5902. vyd. Praha 7: Grada, 2015. 192 s. ISBN 978-80-247-5432-1.
- modré citace (uvozovky a číslo v hranaté závorce):
- "citace"[1] (Ctrt+Shift+K)
- odrážky
- komentář
- speciální znak ŎŖ
- tabulka
- Reference reference (odkaz na zdroj, malé číslo v hranatých závorkách)
- ↑ Proč je moře slané? - Seznam Médium. medium.seznam.cz [online]. [cit. 2023-01-26]. Dostupné online.
- mapa
- vložení obrázku z Wikimedia Commons nebo nahrát vlastní obr. do Commons
2.2.2023
Pískoviště – psaní článků na nečisto, nelze do něj kopírovat, ukládat někde už publikované texty.
Založit pískoviště, klik na červený odkaz Pískovitě nahoře na menu, naskočí upozornění, že neexistuje stránka wikipedisty, vlevo zakliknout Založit a začít psát. Nahoře modré tlačítko Zveřejnit stránku.
Vyskočí malé okno Uložit změny. Do kolonky uprostřed okna, kde je šedým písmem napsáno Popište své změny, vyplňte tzv. shrnutí editace, tedy popis toho, co jste udělali (v tomto případě tedy napište např.: „Založení osobního pískoviště“).
Nebo stručně, až udělám změny a budu je chtít uložit, kliknu na modré tlačítko Zveřejnit změny,
Následně vyplním shrnutí změn (stručný popis) a kliknu na další modré tlačítko Zveřejnit změny, aby změny byly uloženy.
Červený odkaz – ještě neexistující článek na wikipedii
Modrý odkaz - další navazující existující články na wikipedii
Reference – odkaz na zdroj, malé číslo v hranatých závorkách za slovem
Odkaz externí – modrý odkaz s ikonkou šipky, po kliknutí opustíte wikipedii a otevře se internetová stránka, na kterou odkaz vede
Jak vytvořit nový článek
Volba tématu je prvním krokem a musí být encyklopedicky významné a nesmí být v rozporu s pravidly wikipedie. Jednoduchým způsobem, jak zjistit, je-li téma dostatečně významné, je nalezení alespoň dvou netriviálních zdrojů např. internetové stránky, či tištěné knihy nebo časopisy.
Psaní článku bývá časově náročné, proto je doporučeno začít na svém osobním pískovišti. Po kompletním dokončení článku, ho bude možné přesunout do hlavního jmenného prostoru.
Všechny netriviální (nevšední, nejednoduchý, nebanální) informace, které v článku uvádím musí být ověřitelné a je důležité respektovat pravidla českého pravopisu. V textu článku je vhodné vytvořit wikiodkazy na relevantní (důležité) termíny.
Článek má obsahoval minimálně jeden obrázek, pokud ho nenajdu na projektu Wikimedia Commons, možné ho tam nahrát.
Před vytvořením článku je vhodné se zamyslet nad jeho názvem, aby co nejlépe charakterizoval téma. V případě, že se nepodaří zvolit vhodný název, je možné později článek přesunout na vhodnější jméno. Je-li možné článek pojmenovat několika způsoby, lze toto vyřešit pomocí přesměrování.
Vzhled článku
V úvodu článku popíšu několika větami základní stručné informace charakterizující téma článku a jeho název v první větě zvýrazním tučně. Do závorky za název mohu také kurzívou vypsat nejběžnější alternativní názvy (i v jiných jazycích), fonetický přepis nebo výslovnost. Pokud k zvolenému tématu existuje obrázek na Commons nebo infobox, vkládá se do úvodu vpravo.
Následuje samotné tělo článku složené z jednotlivých sekcí a odstavců. Jednotlivé sekce vždy nadepíšu co nejstručnějším nadpisem. Odstavce píšu vždy od kraje a nevkládám před text žádné mezery. Každou informaci v článku doložím vhodným zdrojem, buď přímo v textu (wikipedie), nebo až v závěrečné sekci článku (externí zdroje).
Důležité je také propojení s ostatními články Wikipedie. Pojmy ze svého článku můžu označit jako odkazy. Pokud se ve výsledku odkaz na pojem zobrazí modře, článek o něm již existuje. Pokud se zobrazí červeně, článek o pojmu třeba ještě neexistuje, může to ale být upozornění třeba pro další editory, jaké články na Wikipedii chybí.
Do textu můžete také vkládat obrázky, zvuky, videa, které se nachází v úložišti Commons. Pokud na Commons potřebný obrázek (zvuk, video) chybí, mám-li ho k dispozici a mám k němu autorská práva nebo svolení autora, můžu jej tam pomocí účtu na Wikipedii nahrát.
Do závěrečné sekce vkládám odkazy, zdroje a citace, ze kterých vycházím a jsou důvěryhodné.
Je také možné např. vyčlenit z textu poznámky nebo vložit tématickou navigační šablonu ?. Patří sem také odkazy na související články, které jsem v textu nezmínila nebo odkazy na tematické wikiportály ?.
Článek je vhodné zařadit do tématických kategorií ?, které se objevují v rámečku na konci článku. Vhodné kategorie můžu najít v příbuzných nebo souvisejících článcích a vložit je na konec nového článku.
Otázky
- jak se tuší odrážka ta první nebo navíc?
- barevné písmo
- zvětšení písma nadpisu
- co je navigační šablona ?
- wikiportály ? wikidata
- tématické kategorie v rámečku na konci článku
-
nádvoří zámku
-
výstavní prostor
- Vložitv - galerie - více obrázků