Wikipedie:WikiProjekt Ženy/Měsíc žen na Wikipedii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Ženy Měsíc žen na Wikipedii Soutěžte s námi Tipy na články Minulé ročníky

Březen – Měsíc žen na Wikipedii. Chcete přispět k rozšíření článků o ženách na české Wikipedii? Připojte se k Měsíci žen na Wikipedii 2024. Přidejme na Wikipedii společně významné ženy současnosti i historie, které na ní zatím chybí.

Projekt pořádá spolek Wikimedia Česká republika a finančně ho podpořilo Velvyslanectví USA v České republice v rámci programu Small Grants. Za odměny pro účastníky a účastnice děkujeme nakladatelství wo-men, partnerem projektu je Česká ženská lobby.

Proč děláme Měsíc žen na Wikipedii?[editovat | editovat zdroj]

Na české Wikipedii je pětkrát více článků o mužích než o ženách. Velký nepoměr je i mezi samotnými přispěvateli – wikipedisty a wikipedistkami (10:1), a dokonce i mezi čtenáři a čtenářkami, byť už ne tak velký. Tento jev se týká všech jazykových verzí Wikipedie a vlastně celého internetu i literatury. Mnoho důležitých, zajímavých a významných žen zůstává nedoceněných, skrytých. Opravdová změna může přijít jen pokud se do ní pustíme všichni společně. Jdete do toho s námi?

Editatony – editační maratony[editovat | editovat zdroj]

Účastníci loňského editatonu Ženy ve vědě

Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu, nemusíte se pouštět do editování.

Editaton Ženy ve vědě ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AVČR[editovat | editovat zdroj]

5. března 2024 (Praha, Akademie věd), 14:00–18:00

Narazíte občas na největší internetové encyklopedii na chybu? Postrádáte na Wikipedii články o významných vědkyních a vědcích?

Společně to můžeme změnit! V březnu začneme tématem „Ženy ve vědě“ a zapojíme se do letošního ročníku Měsíce žen na Wikipedii. Pro nováčky budou k dispozici zkušení editoři a editorky, kteří s psaním článku pomohou.

Stačí si vzít počítač, my zařídíme občerstvení i krásné zázemí v budově Akademie věd.

  • Kde? Sál č. 206, Akademie věd České republiky, Národní 3, Praha 1
  • Kdy? 5. března, 14:00 až 18:00

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Editaton Ženy na Wikipedii v Americkém centru[editovat | editovat zdroj]

21. března 2024 (Praha, Americké centrum), 15:00–18:30

Uvidíme se ve čtvrtek 21. 3. 2023, 15:00–18:30, osobně v Praze (Americké centrum, Tržiště 366/13, 118 00 Malá Strana) nebo online (Zoom).

✅ Po společném úvodním slově budeme samostatně editovat. Případně se rozdělíme na několik menších skupinek. Pro nováčky bude k dispozici několik lektorek a lektorů, kteří jim budou s články radit a pomáhat. Na závěr si společně projdeme výsledky své práce. A podělíme se o to, jaké ženy a témata jsme na Wikipedii přidali.

  • Osobně v Americkém centru: Editaton je koncipován jako praktický workshop. Používáte svůj vlastní notebook a připravte si zdroje, a naši lektoři budou dostupní na místě aby odpovídali na otázky a radili, jak vytvořit dobrý článek.
  • Online: Spojíme se pomocí Zoomu. V skupince bude lektorka či lektor, kteří se budou o své svěřence starat a vše jim ukáží a vysvětlí a pomohou jejich článkům na svět. Po úspěšné registraci Vám pošleme odkaz na Zoom, kde bude online verze akce probíhat.

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE