Weno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Weno
Poloha
Souřadnice
StátMikronésieMikronésie Mikronésie
Weno
Weno
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha18,6 km²
Počet obyvatel13 856 (2010)
Hustota zalidnění744,9 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Weno (dříve Moen) je ostrovní a zároveň hlavní město souostroví státu Chuuk, který je jedním ze čtyř spolkových zemí Federativních států Mikronésie. Z celé Mikronésie je to druhé nejlidnatější město, v roce 2010 zde žilo asi 14 000 obyvatel.[1] Rozlohou je to největší město Federativních států Mikronésie.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Weno se nachází v laguně Chuuk. Vesnice v laguně leží převážně při severozápadním pobřeží laguny (Sapuk, Penia, Peniesene, Tunnuk, Mechitiw, Iras, Nepukos, Mwan, Neiwe a Wichap, Epinup). Město Weno vesnicím slouží jako hlavní obchodní centrum laguny.

Nejvyšší bodem laguny je vrchol Mount Teroken s nadmořskou výškou 364 m.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve Wenu se nachází jediné mezinárodní letiště ve Federativních státech Mikronésie.

Letiště ve Wenu

Silnice na ostrově nejsou v dobrém stavu, veřejná doprava zde nefunguje, k dispozici je pouze taxi služba k rozvozu turistů po ostrově.

Je zde jeden přístav pro nákladní i osobní lodě. Místní obyvatelé pro dojíždění k okolním ostrovům využívají své vlastní čluny nebo loďky.

Školy a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Jsou zde státní školy jako Chuukská střední škola a Mikronéská vysoká škola (College of Micronesia-FSM). Existuje zde i několik dalších soukromých škol.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Micronesia: States & Major Municipalities - Population Statistics in Maps and Charts. www.citypopulation.de [online]. [cit. 2020-05-22]. Dostupné online. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Weno na anglické Wikipedii.