Welland (přítok Severního moře)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Welland
řeka ve Stamfordu
Základní informace
Délka toku 56 km
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
Spojené královstvíSpojené království Spojené království (AnglieAnglie Anglie)
Úmoří, povodí
Severní moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Welland je řeka ve východní Anglii. Je 56 km dlouhá. Po tisíce let byla hlavní vodní cestou přes část Fenin nazývanou "Jižní Holandsko".

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení u Market Harborough v Leicestershire, pak teče východním směrem přes Ketton, Stamford, The Deepings, Crowland, Cowbit a Spalding a pak do estuáru Wash Severního moře ve Fosdyke Bridge.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Je to jedna z řek ve Feninách, které byly rozděleny bahnem. Mezi širokými náspy jsou dva kanály postavené se záměrem, aby se zaplavené vody měly prostor rozlít, zatímco příliv u ústí chránil volnou výpusť. Nicméně po záplavách v roce 1947 byla postavena nová díla, např. Korunovační kanál, aby regulovala záplavy ve Spaldingu a z nutnosti už bahna nejsou dále pastvinami, ale mohou se využívat jako orná půda.

Na březích leží úrodná orná půda, většinou tvořená mořskými nánosy, které svědčí pěstování cibulek, jež proslavily Spalding. Nicméně už to není takový symbol Spaldingu jako v minulosti.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Řeka na svém horním toku svědčí populaci volně žijících hnědých pstruhů. Střednímu toku kolem Stamfordu dominuje okoun říční, dolní tok kolem Spaldingu obývají štiky, okouni a candáti.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jméno řeky pochází z keltštiny a může znamenat něco jako "dobrá řeka" (ekvivalent k Humberu). Záznam z neuvedeného data nazývá toto místo Weolud. Současné hláskování jména je deformací keltštiny a zdá se, že bylo ovlivněno slovy "well land", poukazující na úrodnou půdu pro pastviny.