Webový zdroj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Webový zdroj, jinak nazývaný také webový kanál (v angličtině web feed nebo news feed), je označení pro datový formát obsahující často aktualizované údaje z webů, například zpravodajské články, příspěvky v blozích, informace o počasí, žebříčky, výsledky vyhledávání apod. Proces kterým se webový zdroj dostává k uživateli, se nazývá odběr, soustředění několika takových zdrojů je známo jako agregace agregující software agregátor, v některých případech RSS čtečka.

Specifickým případem poskytování a odběru webového zdroje je syndikovaný zdroj. Syndikace je poskytování informací o údajích nebo stránkách (článcích) z různých webů v jednom webovém zdroji. Častým případem je syndikátní výběrových informací na základě určeného kritéria.

Webové zdroje jsou poskytovány v několika formátech, původně HTML nebo XML dokumenty obsahující odkazy na web nebo její podsekce, nejnovější se používá rodina formátů RSS a Atom umožňujících syndikace i jiných informací než jsou textové (obrázky, audio a video obsah, časové a geografické značky, ikony).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]