Warcraft: První střet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Warcraft: První střet
Původní název Warcraft
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Délka 123 min
Žánr fantasy
Předloha Warcraft
Warcraft III: Reign of Chaos
World of Warcraft
Námět Warcraft od Blizzard Entertainment
Scénář Charles Leavitt
Duncan Jones
Režie Duncan Jones
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Paula Patton
Travis Fimmel
Dominic Cooper
Ben Foster
Toby Kebbell
Clancy Brown
Callum Keith Rennie
Ben Schnetzer
Produkce Thomas Tull
Hudba Ramin Djawadi[1]
Kamera Simon Duggan
Střih Paul Hirsch
Výroba a distribuce
Premiéra 10. června 2016[2]
Distribuce Universal Pictures
Rozpočet 160 milionů USD[3]
Tržby 430,0 milionu USD[3]
Přístupnost 12+
Warcraft: První střet na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Warcraft: První střet (v anglickém originále Warcraft či Warcraft: The Beginning) je americký fantasy film, vycházející ze série počítačových her Warcraft a World of Warcraft, jejichž děj je zasazen do světa Azerothu. Film natočil režisér Duncan Jones, na scénáři se s ním podílel Charles Leavitt. Do kin byl snímek uveden v létě 2016.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu začíná v Draenoru, domovském světě Orků, jenž umírá. Warlock-(Nekromancer) Gul'dan však sjednotil všechny orkské klany do Hordy a zprovoznil za pomocí temné magie felu a mnoha draeneiských obětí, z nichž Gul'danovi poskoci vysáli magií životní energii, Temný portál do světa Azeroth. Portál však vydržel být stabilní jen po krátkou dobu, tedy pouze pro relativně malou expediční jednotku, které sám velel, protože k plnému zprovoznění Temného portálu a přesunu celé Hordy potřeboval velké množství obětí tamních obyvatel. K této jednotce se navzdory pochybnostem ohledně Gul'danova plánu připojil i náčelník klanu Frostwolf Durotan, jeho těhotná manželka Draka a přítel Orgrim Doomhammer. Během dimenzionálního přesunu bránou na Azeroth začala Draka rodit, jenže dítě přesun nepřežilo a zemřelo. Gul'dan však dítěti vdechnul nový život, když pomocí magie felu vysál život srně stojící kousek od nich a nasměroval ho do orkského miminka.

Během následujících dnů Orkové našli a napadli mnoho lidských vesnic v blízkosti trhliny prostoru, kam vedl Temný portál z Draenoru, z jejichž obyvatel dělali zajatce pro Gul'dana. Azerothem se začaly šířit zvěsti o zelených obrech napadajících lidi a stormwindský paladin Anduin Lothar si prohlédl mrtvoly vojáků, zabitých těmito zelenými obry. V márnici našel odpadlého mága Khadgara, který se tam vkradl za účelem vyšetření těl, jelikož v sobě obsahovaly známky magie fel. Vyzval proto následně azerothského krále Llane Wrynna, aby povolal Medivha, slavného strážce Tirisfalu. Král tedy poslal oba dva za Medivhem do jeho pevnosti Karazhanu, aby ho informovali o přítomnosti felu v království. Zatímco se Lothar vydal do vysoké věže za strážcem, Khadgar zůstal v obří knihovně, kde se mu zjevil záhadný duch, který mu rozzářil tetování se znakem Dalaranu a navedl ke knize, kterou si uschoval.

Spolu s Medivhem a vojenskou družinou se poté vydali na králův příkaz vyhledat zdroj magie felu a zajmout pár zelených obrů živých k výslechu, ale byli těmito orky přepadeni v lese. Medivh otočil magii fel proti nim a většinu jich pozabíjel. Jejich velitelé Blackhand, Durotan i Orgrim, kteří nebyli zkaženi felem, z bitvy uprchli. Khadgar, ač nebyl v magii tak zběhlý jako jiný mágové z důvodu zanechání studia a útěku od Medivha, však dokázal zajmout jednu orkskou účastnici bitvy živou. Na první pohled byla odlišná od ostatních orků a svými rysy připomínala více člověka, navíc znala od lidí zajatých orky jejich řeč. Představila se jako Garona, poloviční Ork. Ve Stormwindu ji vyslechnul sám král a nabídl jí svobodu výměnou za informace o orcích. Pak zavedla skupinu lidí k orkskému tábořišti v Černém močálu, kde se lidé dověděli o Gul'danově plánu přivést do Azerothu celou Hordu. Mezitím si Durotan při kochání azerothskou krajinou uvědomil, že zkázu Draenoru způsobila právě Gul'danova magie fel, tedy pokud nebude odstraněn, čeká Azeroth stejný osud. Zabránit tomu půjde jedině v alianci s lidmi, a přestože byl Orgrim vůči jeho plánu skeptický, sjednal si Durotan tajnou schůzku přímo s králem Llanem.

Ten souhlasil a před výpravou na místo setkání studoval Khadgar pečlivě knihu, kterou ukradl v Medivhově knihovně. Také se mu nezdálo Medivhovo podivné chování, který mu spálil všechny zápisky ohledně výzkumu magie fel a řekl mu, že se o fel postará sám. Spolu s tím a s informacemi od Garony zjistil, že Gul'dan nemohl Temný portál otevřít sám a někdo mu musel pomáhat na azerothské straně. S těmito skutečnostmi obeznámil Lothara. Klan Frostwolf v čele s Durotanem dorazil na místo setkání pod Černou horou (Blackrock) také a Garona sloužila jako tlumočnice, aby mohla být mezi Durotanem a Llanem uzavřena dohoda. Jenže obě jednající strany byly napadeny Blackhandem a jeho špehy. Obě skupiny z místa prchly a Medivh začal na vysoké skále čarovat magickou bariéru, aby ochránil krále, ale nedokázal se soustředit a rozdělil tak lidskou armádu. Ta část, která zůstala za bariérou, byla zmasakrována orky a Blackhand vlastnoručně popravil Lotharova jediného syna Callana.

Totálně vyčerpaného Medivha dopravili Khadgar s Garonou zpět do zřídla magie v Karazhanu. Tam si Khadgar všiml, že má Medivh v očích zelenou nákazu magie felu, proto se vydal sám do Dalaranu, aby vyhledal pomoc u rady mágů Kirin Toru a zjistil, co je to Alodi, o které se zmiňovala ta ukradená kniha. Členové Kirin Toru, ač nebyli Khadgarovým příjezdem nadšeni, nakonec souhlasili a odvedli ho do věže s velkou černou kostkou, jež měla dát odpověď. Jenže tentokrát se v kostce objevily dveře, což se nikdy předtím nestalo. Khadgar sebral odvahu a prošel jimi. Uvnitř v naprosté temnotě na něj čekal onen duch, který mu ukázal na tu knihu tenkrát. Byla to stařena, která mu pověděla, že musí zastavit Medivha, jenž je pod vlivem neznámého démona a je skutečně zcela posedlý magií felu. Mezitím uspořádal Blackhand pod horou Blackrock čistku klanu Frostwolf a Orgrim umožnil tajně Drace a jejímu synovi uprchnout. Když Draku ostatní orkové doháněli, pustila malého Go'ela v lodičce z koše po proudu řeky a sama se pustila do marného boje. Durotan byl následující den předveden ke Gul'danovi, který ho obvinil ze zrady, avšak Durotan se hájil ctěním tradic a vyzval Gul'dana na tradiční rituální souboj o velitelství nad klanem, zvaný Mak'gora, z něhož měl v tomto případě vzejít nový velitel celé Hordy.

Během pěstního souboje na život a na smrt však Gul'dan podváděl a magií felu vysával z Durotana životní sílu, čehož si přihlížející orkové samozřejmě všimli. Gul'dan tak Durotana nakonec zabil, ale ostatní orkové z něj byli znechuceni, dokonce prohlásili, že Durotan nebyl zrádce, ale ctihodný ork. Gul'dan tedy magií felu posílil Blackhanda (a zároveň jeho vůli zcela spoutal) a několik přihlížejících orků pro výstrahu jediným mávnutím rukou popravil. Mezitím Khadgar prozradil Lotharovi, kterého dal král Llane uvěznit po hádce s Medivhem, jehož plán bitvy s orky považoval za sebevraždu, že Medivh upsal duši zlu a je nutné ho ihned eliminovat. Dorazili proto na gryfovi do Karazhanu, kde našli Medivha v polodémoní podobě a začali proti němu bojovat, i proti jeho golemovi. O golema se postaral Lothar a Khadgar zatím spřádal plán, jak démonického Medivha zastavit. Seslal zaklínadlo, kterým po nalákání Medivha do zřídla magie katapultoval o hlavu zkráceného golema přímo na něj a nechal ho utopit v této zkažené magické studnici. Využili i toho, že během bitvy s ním musel Medivh odříkávat zaklínadla, aby podruhé (a natrvalo) otevřel Temný portál. Tatáž zaklínadla pronášel po konci bitvy s Durotanem i Gul'dan, přičemž zemřely stovky lidských obětí.

V témže čase se k Temnému portálu, jenž byl vybudován v močálu nad trhlinou v prostoru, blížila i Llanova armáda, nic netušící o posledních událostech a o tom, že je Durotan mrtev a klan Frostwolf nemůže splnit svůj závazek. Byli tak svědky toho, jak se do Azerothu valí celá orkská armáda, nicméně umírající Medivh, vyléčený z vlivu magie fel, z posledních sil odříkal ještě jedno zaklínadlo, aby přesměroval energii z Temného portálu do Stormwindu, aby zachránil krále Llana i celou azerothskou armádu před jistou smrtí, a aby zabránil průniku celé Hordy přes portál. Král Llane se probil k Temnému portálu a nařídil Garoně a zbytku vojsk osvobodit zbývající zajaté lidi. Avšak než stihli všichni projít, Medivh zemřel a portál do Stormwindu se uzavřel a spojení se přesměrovalo zpět do Draenoru. U portálu zbýval král Llane, Garona a malý počet členů jejich družiny, k nimž se sápal Blackhand, aby osobně popravil "náčelníka" lidí a upevnil svou moc v Hordě coby vojenský nejvyšší velitel. Llane vydal Garoně tajný rozkaz, aby ho zabila a zachovala tak svůj život a mohla setrvat naděje, že lidé a orkové mohou jednou žít v míru. Garona tak neochotně přímo před Blackhandovými a Gul'danovými zraky učinila a byla jakožto vražedkyně vůdce nepřítele přijata zpět do Hordy, ač sama zadržovala slzy.

Jak Orkové slavili, přihnal se k Temnému portálu na gryfovi Lothar, aby zachránil krále, ale při souboji ho našel mrtvého, dle dýky, kterou byl zabit, viděl, že to byla Garona, kdo ho zabil, což jej zarmoutilo podobně jako ztráta jediného syna, neboť si za posledních šest let s Garonou vybudoval romantický vztah. Lothar byl nakonec sražen k zemi a probral se uprostřed kruhu, tvořeného příslušníky Hordy se svým mečem zabodnutým v zemi. Blackhand ho totiž vyzval k rituálnímu souboji Mak'gora. Lothar, jenž poznal Blackhanda jako vraha jeho syna, ho dvěma hbitými údery zabil a vysloužil si tak respekt celé Hordy. Gul'dan však toto neočekával a nařídil orkům Lothara zabít, k čemuž nedošlo, protože orkové nechtěli porušit tradice, a nechali ho na gryfovi odletět spolu s Llanovým mrtvým tělem do Stormwindu. Tam došlo ke státnímu pohřbu krále Llana, ke jmenování Lothara regentem Azerothu a k uzavření protiorkské aliance s ostatními lidskými národy, s trpaslíky a s elfy. Novým vojenským náčelníkem Hordy byl jmenován Orgrim Doomhammer a vylomil zub mrtvému Durotanovi, aby ho jednou předal synovi jeho nejlepšího přítele, neboť si byl jistý, že někde žije. Na jiném místě našel na břehu řeky malého Go'ela neznámý voják.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Travis Fimmel Sir Anduin Lothar
Paula Pattonová Garona, poloviční ork
Ben Foster Medivh, Strážce Azerothu
Dominic Cooper Llane Wrynn, král Azerothu
Toby Kebbell Durotan
Ben Schnetzer Khadgar
Robert Kazinsky Orgrim Doomhammer
Daniel Wu Gul'dan
Ruth Negga Lady Taria Wrynn, královna Azerothu a Lotharova sestra
Anna Galvinová Draka, žena Durotanova
Terry Notary Grommash „Grom“ Hellscream

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Výroba filmu, na němž se jako partner podílela americká filmová produkční společnost Legendary Pictures,[4] byla poprvé zmíněna v roce 2006. Snímek se natáčel od 13. ledna do 23. května 2014. Režisérem filmu je Duncan Jones.[5] Na produkci spolupracovali Thomas Tull, Jon Jashni, Tessa Ross, Charles Roven, Alex Gartner, Stuart Fenegan a Chris Metzen.[6] Hereckých rolí se zhostili Ben Foster, Travis Fimmel, Paula Patton, Dominic Cooper, Toby Kebbell a Rob Kazinsky. Produkce velkofilmu nakonec vyšla na nějakých 160 milionů dolarů.[3]

Uvedení a přijetí[editovat | editovat zdroj]

Vysoce očekávaný herní příběh distribuční společnosti Universal měl v amerických kinech premiéru 10. června 2016. Za první víkend vydělal na tržbách necelých 24,2 milionu dolarů,[3] čímž obsadil druhou příčku daleko za hororovým pokračováním V zajetí démonů 2 (The Conjuring 2) s více než 40 miliony a jen kousek před Podfukáři 2 (Now You See Me 2) s 22,4 milionu.[7] Nástup filmu do amerických kin tak byl považován za propadák, zatímco celosvětové tržby z prvního víkendu ve výši 304 milionu dolarů signalizovaly lepší přijetí, zejména v Číně, která se na tržbách podílela téměř z poloviny.[8]

Do českých film snímek uvedla společnost CinemArt už od 9. června 2016, a to celkem ve 145 kinech. Za první víkend (od čtvrtka do neděle) jej v Česku zhlédlo celkem 123 865 diváků s tržbou téměř 19 milionů a stal se tak filmem s nejúspěšnější premiérou roku.[9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://filmmusicreporter.com/2014/10/09/ramin-djawadi-to-score-duncan-jones-warcraft-movie/ (anglicky)
  2. http://variety.com/2015/film/news/pacific-rim-2-release-date-warcraft-the-mummy-1201478865/ (anglicky)
  3. a b c d Warcraft [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. https://web.archive.org/web/20071125104232/http://blizzard.com/press/060509.shtml (anglicky)
  5. http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/warcraft-movie-lands-source-code-416956 (anglicky)
  6. http://variety.com/2012/film/news/world-of-warcraft-drafts-new-scribe-1118057401/ (anglicky)
  7. Weekend Box Office: June 10-12, 2016 [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. US tržby: Proti králi hororu jsou podfukáři i herní fenomén krátcí. Kinobox.cz [online]. 2016-06-13 [cit. 2016-06-23]. Dostupné online. 
  9. KRÁL, Lukáš. CZ tržby: Jak dopadl první střet diváků s filmovým Warcraftem?. Kinobox.cz [online]. 2016-06-13 [cit. 2016-06-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]