Walter Pach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walter Pach
Walter Pach, circa 1909.jpg
Narození11. července 1883
Manhattan
Úmrtí27. listopadu 1958 (ve věku 75 let)
Manhattan
Povolánísběratel umění, kunsthistorik, spisovatel, malíř a kurátor sbírky
DětiRaymond Peter Pach
RodičeGotthelf Pach
PříbuzníMorris Pach (strýc z otcovy strany)
Gustavus W. Pach (strýc z otcovy strany)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Walter Pach, okolo 1903
Plakát na výstavu Armory Show, New York 1913

Walter Pach (11. července 1883 New York - 27. listopadu 1958 tamtéž) byl umělec, kritik, pedagog, poradce v oblasti umění a historik umění, který psal rozsáhlé statě o moderním umění a za moderního umění bojoval. Kromě jeho četných knih, článků a překladů textů z oblasti evropského umění Pach tvůrčím způsobem pracoval na vznikajícím modernistickém stanovisku směrem k americké veřejnosti.

Organizoval výstavy současného výtvarného umění pro galerie v New Yorku, v roce 1913 spoluorganizoval Mezinárodní výstavu moderního umění známou jako Armory Show. S malíři Arthurem B. Daviesem a Waltem Kuhnem shromáždili a vystavili přední současné evropské a americké umělce. Pach pomohl shromáždit sbírky sběratelům Johnu Quinnovi a Waltru Arensbergovi. Také zajišťoval individuální práce pro muzea, například portrét od Thomase Eakinse pro Louvre a obraz Jacques-Louise Davida Sókratova smrt pro Metropolitní muzeum umění.

Pach dokázal plynule domluvit ve francouzštině, němčině, španělštině a to mu umožnilo pochopit a interpretovat avantgardní nápady v Evropě a převést je pro anglicky mluvící publikum. Byl schopný komunikovat osobně s mnoha známými umělci v Evropě a Mexiku a zprostředkovávat styk mezi dealery a galeriemi muzejních kurátorů jejich jménem. Jeho korespondence s hlavními postavami umění 20. století, jsou významným zdrojem informací, nejen o umělcích, ale o světě umění během první poloviny 20. století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pach se narodil v New Yorku 11. července 1883. Jeho otec Gotthelf Pach byl prominentní komerční fotograf, který se svou rodinou v New Yorku provozoval portrétní studio Pach Brothers. Zhotovovali většinou fotografické zakázky pro Metropolitní muzeum umění. Pach během svého mládí často doprovázel svého otce do muzea. V roce 1903 vystudoval City College v New Yorku. Studoval s Robertem Henrim na Parsons The New School for Design a do zahraničí odešel malovat s Williamem Merrittem Chasem v létech 1903 až 1904.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Malloy, Nancy and Stover, Catherine. A Finding Aid to the Walter Pach Papers, 1883–1980, in the Archives of American Art. The Walter Pach Papers Online, Smithsonian Archives of American Art.
  • Tomkins, Calvin. Duchamp: A Biography. Henry Holt and Company, Inc., 1996. ISBN 0-8050-5789-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]