Waikato (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Waikato
Základní informace
Délka toku425 km
Plocha povodí13 701 km²
Ústí
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Waikato je řeka na Severním ostrově Nového Zélandu. Měří 425 kilometrů a je nejdelší novozélandskou řekou.[1] Název Waikato znamená v maorštině „tekoucí voda“.[2] Domorodci považovali řeku za posvátnou a stavěli při ní svá marae (kmenová shromaždiště či poutní místa).

Současný tok řeky vznikl v důsledku sopečného výbuchu před zhruba 1800 lety. Pramení pod horou Ruapehu a protéká největším novozélandským jezerem Taupo. Leží na ní turisty oblíbené vodopády Huka Falls a čtvrté největší novozélandské město Hamilton. Vlévá se do Tasmanova moře nedaleko Aucklandu, v jejím ústí leží přístav Port Waikato. [3]

Na řece se nachází přehrada Karapiro s hydroelektrárnou, vodní nádrž je známá díky veslařským závodům. Populární aktivitou je také muškaření. Do řeky byla nasazena gambusie komáří a pstruh duhový.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. aratiatiarapids.co.nz [online]. [cit. 2019-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-02-17. 
  2. https://teara.govt.nz/en/1966/waikato-river
  3. Archivovaná kopie. www.waikatoexplorer.co.nz [online]. [cit. 2019-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-10-03. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]