Přeskočit na obsah

Ruapehu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ruapehu
Sopka Ruapehu
Sopka Ruapehu

Vrchol2797[1] m n. m.
Prominence2 797 m
Poloha
SvětadílOceánie
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Souřadnice
Ruapehu
Ruapehu
Typstratovulkán
Erupce25. září 2007
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ruapehu (v překladu z maorštiny hlučná díra) je aktivní stratovulkán,[2] který se nachází asi 40 km jihozápadně od jezera Taupo. Ruapehu je zároveň nejvyšší vrchol Severního ostrova a nejvyšší aktivní sopka na Novém Zélandu. Nachází se v národním parku Tongariro a patří mezi oblíbená místa lyžařů, turistů a horolezců. Na východním svahu hory pramení nejdelší novozélandská řeka Waikato.

Geografická a geologická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Sopečné horniny na Ruapehu jsou staré asi 200 000 let. Masív je tvořen převážně andezitovými horninami. Poslední sopečná erupce byla zaznamenána v říjnu roku 1997. Tato erupce ukončila padesátileté období (od roku 1950) kdy byla sopka s malými přestávkami neustále aktivní. Jednalo se především o malé explozivní erupce doprovázené lahary (sopečnými bahnotoky) a lávovými proudy. Významnější erupce (spojené s devastací blízkého okolí) byly zaznamenány 11. ledna 1995 a 16. června 1996.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Sopka je známa proměnlivým počasím a proto jsou všichni návštěvníci upozorňováni na nutnost vybavení základní výbavou pro přežití. Časté změny počasí využívají vojáci pro trénink přežití v přírodě.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://peaklist.org/WWlists/ultras/OceaniaP1500m.html
  2. SIGURDSSON, Haraldur; DAVIDSON, Jon; DE SILVA, Shan. Encyclopedia of Volcanoes. [s.l.]: Academic Press, 1999. Dostupné online. ISBN 978-0-12-643140-7. Kapitola Composite Volcanoes, s. 668. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]