Vlastní rukou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo v. r.. O dalších významech této zkratky pojednává článek VR.
Jedna ze středověkých verzí manu propria

„Vlastní rukou“ (zkratka v. r., která se uvádí za jménem a neodděluje se čárkou, typograficky nesprávně též někdy v.r.),[1] v latinské podobě „manu propria“ (zkráceně m. p.) je přídavek dopisovaný za jméno, kterým se potvrzuje autenticita textu.

Tímto latinským přídavkem, zpravidla zdobeným, ověřovali ve středověku písaři nebo hodnostáři autenticitu svých textů na originálech a opisech. Během doby zevšeobecněla, a používala se tak do 19. století, kdy vznikla i česká verze v. r.

Dodnes se v Česku v tištěných textech používá (např. text zákonů běžně končí např. „Uhde v. r., Klaus v. r.“). Zachování této značky v Česku až do moderní doby je ve světě unikátem.[zdroj?]

Uvedení zkratky v. r. za jménem osoby na kopii listiny také znamená, že originál listiny byl opatřen vlastnoručním podpisem takové osoby (např. v zákonech, rozhodnutí správního orgánu, stejnopisy notářských zápisů, atd.).

Tato zkratka se také v Česku často užívá kupříkladu v elektronicky vyhotovených rozhodnutích soudů či správních orgánů a na jiných místech – tam, kde není možné se fyzicky podepsat (zkratka je zde tedy na místo vlastnoručního podpisu určité osoby).

V zastoupení[editovat | editovat zdroj]

S „vlastní rukou“ souvisí také obdobná zkratka pojící se k podepisování, a to „v zastoupení“, která se zkracuje jako v z. (zkracuje se zde tedy pouze druhé slovo – někdy též nesprávně uváděna jako v.z. či v. z.).[2] Tato zkratka se naopak uvádí před jménem a příjmením pověřené osoby, která je k podpisu a zastoupení oprávněná.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=860
  2. http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=860