Vlasinské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlasinské jezero
Pohled na jezero
Pohled na jezero
Poloha
Státy SrbskoSrbsko Srbsko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha 16 km²
Délka 10,5 km
Šířka 3,5 km
Objem 1 650 hm³
Nadm. výška 1 213 m
Odtok vody Vlasina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Břeh jezera

Vlasinské jezero (srbsky Власинско језеро/Vlasinsko jezero) se nachází na jihovýchodě Srbska, v blízkosti města Surdulica a státní hranice s Bulharskem. Vzniklo v letech 19491954 zahrazením rašeliniště. Napájí jej říčka Vlasina. Má rozlohu 15 km2, maximální hloubku 35 m a rozkládá se v nadmořské výšce 1235 m n. m. Jezero se táhne severo-jižním směrem; umělá hráz se nachází na jeho severním okraji. Jeho pobřeží má délku 36 km.

Kromě samotné řeky Vlasina je jezero napájeno prostřednictvím několika kanálů ještě z řady okolních potoků a řek.

Na místě dnešního jezera se kdysi nacházel močál s názvem Vasinsko blato. Nejstarší písemné záznamy o jeho existenci pocházejí z 18. století. Močál vznikl nahromaděním nánosů v nepropustné pánvi. Výstavba hráze byla zahájena roku 1946 a dokončena v roce 1949. Následně začalo být jezero naplňováno. Současné hladiny dosáhlo roku 1954. Nyní má kapacitu 165 milionů m3 vody.[1]

Jezero je v Srbsku známé díky plovoucím ostrovům; jedná se o části původní rašeliny, která byla zaplavena a která se dostala na hladinu jezera a vyrostly na ní nové rostliny a stromy.[2][3] Kromě toho má jezero i dva přirozené ostrovy.

Jezero poskytuje vhodné podmínky pro rybářství.

V okolí jezera se nacházejí vrby a březové háje. Po vzniku jezera zde byly vybudovány různé chaty a rekreační oblasti. Jezero obklopuje několik horských masivů, jako je např. Čemernik na západu, Vardenik na jihu a Vrtop na východě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace o jezeru na stránkách turistické organizace Surdulica (srbsky)
  2. Článek na portálu b92.net (srbsky)
  3. Článek na portálu Večernje novosti (srbsky)