Vlasinské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlasinské jezero
Pohled na jezero
Pohled na jezero
Poloha
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha1 600 ha
Délka10,5 km
Šířka3,5 km
Objem1 650 hm³
Ostatní
Nadm. výška1 213 m
Odtok vodyVlasina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Břeh jezera

Vlasinské jezero (srbsky Власинско језеро/Vlasinsko jezero) se nachází na jihovýchodě Srbska, v blízkosti města Surdulica a státní hranice s Bulharskem. Vzniklo v letech 19491954 zahrazením rašeliniště. Napájí jej říčka Vlasina. Má rozlohu 15 km2, maximální hloubku 35 m a rozkládá se v nadmořské výšce 1235 m n. m. Jezero se táhne severo-jižním směrem; umělá hráz se nachází na jeho severním okraji. Jeho pobřeží má délku 36 km.

Kromě samotné řeky Vlasina je jezero napájeno prostřednictvím několika kanálů ještě z řady okolních potoků a řek.

Na místě dnešního jezera se kdysi nacházel močál s názvem Vasinsko blato. Nejstarší písemné záznamy o jeho existenci pocházejí z 18. století. Močál vznikl nahromaděním nánosů v nepropustné pánvi. Výstavba hráze byla zahájena roku 1946 a dokončena v roce 1949. Následně začalo být jezero naplňováno. Současné hladiny dosáhlo roku 1954. Nyní má kapacitu 165 milionů m3 vody.[1]

Jezero je v Srbsku známé díky plovoucím ostrovům; jedná se o části původní rašeliny, která byla zaplavena a která se dostala na hladinu jezera a vyrostly na ní nové rostliny a stromy.[2][3] Kromě toho má jezero i dva přirozené ostrovy.

Jezero poskytuje vhodné podmínky pro rybářství.

V okolí jezera se nacházejí vrby a březové háje. Po vzniku jezera zde byly vybudovány různé chaty a rekreační oblasti. Jezero obklopuje několik horských masivů, jako je např. Čemernik na západu, Vardenik na jihu a Vrtop na východě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]