Vladimír Drápal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. Vladimír Drápal
Doc. Vladimír Drápal.jpg
Narození 28. října 1921
Tvarožná
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 30. dubna 2015 (ve věku 93 let)
Tvarožná
ČeskoČesko Česko
Alma mater Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Povolání malíř, sochař a grafik
Ocenění Artis Bohemiae Amicis (2011)
Cena města Brna (2011)
Cena Jihomoravského kraje (2011)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Drápal (28. října 1921 Tvarožná30. dubna 2015 Tvarožná) byl český akademický malíř, grafik a sochař. Celý život prožil ve Tvarožné u Brna.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval Školu uměleckých řemesel v Brně (1938 – 1942) v ateliéru Emanuela Hrbka a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Josefa Kaplického (1945 – 1949). V roce 1947 byl na studijním pobytu v Paříži. V letech 1974–1982 působil jako pedagog na Masarykově univerzitě v Brně, kde vychoval řadu výrazných uměleckých osobností.

Byl zakládajícím členem tvůrčí skupiny Profil 58 a Sdružení Q (od roku 1990). Zabýval se malbou, kresbou, grafikou, ale také keramickou, dřevěnou a bronzovou plastikou. Jeho sochařské realizace zdobí veřejná prostranství a budovy institucí (např. „Venuše“ u pavilonu Anthropos nebo reliéf „Dvojice“ v budově Ústavního soudu ČR). Dominantním námětem jeho děl byl člověk. Významné jsou zejména portrétní cykly vesničanů či série „Dvojic“ a „Venuší“, symbolizujících lidský rod. Oblíbeným tématem umělcovy tvorby byly také kresby a plastiky koní. V malířských, grafických i sochařských dílech volil tvarovou i barevnou nadsázku.

Zúčastnil se mnoha kolektivních výstav u ČR i v zahraničí, uspořádal desítky samostatných výstav v Brně a dalších místech ČR. Jeho dílo je zastoupeno mimo jiné ve sbírkách Moravské galerie, Muzea města Brna nebo Národní galerie v Praze a nachází se ve sbírkách mnoha evropských galerií.

Za celoživotní uměleckou a pedagogickou dráhu mu byla opakovaně udělena Cena města Brna, získal Cenu Jihomoravského kraje a v roce 2011 obdržel medaili Artis Bohemiae Amicis.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]