Vivian Maierová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vivian Maierová (plným jménem Vivian Dorothea Maier, 1. února 1926, Bronx, New York21. dubna 2009 Chicago) byla americká umělecká fotografka, která se věnovala zejména dokumentování pouličního městského života. Její matkou byla Francouzka Maria Jaussaudová, otcem Rakušan Charles Maier. Pracovala v nekvalifikovaných profesích, zejména jako chůva. Vytvořila kolem 150 tisíc fotografií a dvou tisíc cívkových filmů, které však za svého života neuveřejňovala. Její majetek byl po smrti vydražen a většinu fotografií postupně získal historik a sběratel John Maloof, který je začal postupně uveřejňovat na internetu. Následovala vlna zájmu o doposud neznámou umělkyni, Maierové se rychle dostalo mezinárodního uznání a byla uspořádána řada výstav jejích fotografií.

Běží však soudní spor o to, kdo je právoplatným dědicem jejího díla.

Život

V dětství se Maierová několikrát stěhovala mezi francouzskými podalpskými vesničkami a New Yorkem. Kolem roku 1930 rodinu dočasně opustil otec. Ve Francii tak žila se svou matkou nejprve v Saint-Bonnet-en-Champsaur, v roce 1935 v sousední obci Saint-Julien-en-Champsaur. Před rokem 1940 se vrátily do New Yorku, kde žil její otec a bratr Charles.

Fotografovala několika různými přístroji, nejvíce fotografií zřejmě vzniklo fotoaparátem značky Rolleiflex. Díky tomu, že jej neměla před obličejem, ale na hrudníku, mohla s objekty svého zájmu udržovat oční kontakt.[1]

Byla uzavřeným člověkem, nikdy nenavázala vážnější známost. Do svých pokojů zásadně nepouštěla cizí osoby a v laboratořích, kde si nechávala vyvolávat fotografie, uváděla vymyšlená jména.[1]

Zemřela osamělá a prakticky bez prostředků ve věku 83 let.[2]

Spor o dědictví

Největší část fotografií Maierové je v držení Johna Maloofa, který koupil desítky tisíc negativů při dražbě jejího majetku. Zaplatil za ně necelých 400 dolarů. Aby vypátral její příbuzné, najal si genealogy. Muži jménem Sylvain Jaussaud, kterého experti označili za nejbližšího příbuzného, pak zaplatil nezveřejněnou částku za práva k jejímu dílu.

Dalších asi 17.500 negativů má Jeffrey Goldstein z Chicaga. Oba muži negativy začali prodávat, což vadilo bývalému komerčnímu fotografovi a právníkovi Davidu C. Dealovi. Najal vlastní genealogy. Ti v jihofrancouzském městě Gap našli bývalého státního úředníka Francise Bailleho, který je podle nich tím pravým nejbližším příbuzným. O svém příbuzenství s Maierovou neměl Francis Baille do té chvíle ani tušení, poté však začal usilovat o to, aby byl uznán za jejího dědice.[2]

Spor se může táhnout roky. Dokud bude trvat, může to zabránit dalšímu zveřejňování díla Maierové.

Film

V roce 2013 natočil John Maloof celovečerní dokumentární film Hledání Vivian Maier (Finding Vivian Maier, 83 minut[3]). Film do České republiky uvedla společnost Aerofilms, česká premiéra proběhla 4. prosince 2014.[4]

Obrazové monografie

  • Vivian Maier: Street Photographer. Brooklyn, NY: powerHouse Books, 2011. ISBN 978-1-57687-577-3, editor John Maloof.
  • Vivian Maier: Out of the Shadows. Chicago, IL: CityFiles, 2012. ISBN 978-0978545093, editoři Richard Cahan a Michael Williams.
  • Vivian Maier: Self-Portraits. Brookyln, NY: powerHouse, 2013. ISBN 978-1-57687-662-6, editor John Maloof.
  • Eye to Eye: Photographs by Vivian Maier. Chicago, IL: CityFiles, 2014. ISBN 9780991541805, text a redakce Richard Cahan a Michael Williams.
  • Vivian Maier: A Photographer Found Harper Design, 2014. ISBN 9780062305534, editor John Maloof, texty Marvin Heiferman a Howard Greenberg.

Odkazy

Reference

  1. a b ŠRAJER, Martin. Na stopě Vivian Maier aneb Kdo je chůva s magickým talentem?. Aktuálně.cz [online]. 2014-11-27. Dostupné online. 
  2. a b KENNEDY, Randy. The Heir’s Not Apparent: A Legal Battle Over Vivian Maier’s Work. The New York Times [online]. 2014-9-5. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Vivian Maierová v Internet Movie Database (anglicky)
  4. Hledání Vivian Maier na stránkách Aerofilms

Externí odkazy