Viva la vie!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viva la vie!
Původní název Viva la vie!
Země FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Délka 106 minut
Žánry sci-fi, thriller
Námět Claude Lelouch
Scénář Claude Lelouch
Jérôme Tonnerre
Režie Claude Lelouch
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Charlotte Rampling
Michel Piccoli
Jean-Louis Trintignant
Evelyne Bouix
Charles Aznavour
Laurent Malet
Tanya Lopert
Produkce Eugène Bellin
Hudba Didier Barbelivien
Kamera Bernard Lutic
Střih Hugues Darmois
Pauline Leroy
Výroba a distribuce
Premiéra 14. duben 1984
Distribuce Union Générale Cinématographique
Viva la vie! na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viva la vie! je francouzský film známého režiséra Clauda Lelouche z roku 1984. Snímek je zajímavou žánrovou směskou, dominuje nejspíše sci-fi, dále se jedná i o thriller a jako u všech Lelouchových filmů je ústředním tématem filmu vztah muže a ženy. V hlavních rolích se objevila hvězdná sestava francouzského filmu osmdesátých let 20. století: Charlotte Rampling, Michel Piccoli, Jean-Louis Trintignant, Charles Aznavour, Anouk Aimée.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Michel Perrin (Michel Piccoli), bohatý podnikatel, majitel venkovského sídla, jednoho dne zmizí beze stopy, a to ve chvíli, kdy chtěl se svojí atraktivní ženou Catherine (Charlotte Rampling) jít do opery. Ve stejné době čeká marně obecenstvo jednoho pařížského divadla na výstup mladé herečky Sarah Gaucher (Évelyne Bouix).

Tři dny o zmizelých není jediné zprávy, poté se najednou vynoří. Nemají ani tušení o tom, kde byli a co se s nimi dělo. François Gaucher, (Jean-Louis Trintignant), nekonvenční učitel herectví se nicméně domnívá, že ho jeho svévolná žena s Perrinem podvádí.

Brzy nato zmizí oba znovu, a když se vrátí, nesou stopy podivné operace. Propuknou divoké spekulace: jsou Perrin a Sarah v centru pozorností mimozemské civilizace? Po třetím zmizení se oba skutečně ocitnou na tajemném místě a po návratu zvěstují poselství mimozemské civilizace o tom, že USA a SSSR mají zanechat atomového zbrojení, jinak bude Země zničena.

Poté se rozbíhá neuvěřitelný kolotoč dějových zvratů. Nejprve se zdá, že vše bylo jen akcí Perrina, který si najal herečku Sarah, aby zahráli představení, jež by pohnulo světovou veřejností. Pro dokonalou konspiraci jsou poté Sarah i s manželem a tchyní otráveni a nakonec je zastřelen i Perrin. Potom však vyjde najevo, že vše bylo jen Perrinovým snem. Následně ovšem Perrin vejde do kavárny, kde pravidelně vysedává Sarah, jíž tu často pozoroval, a zapřede s ní dlouhý rozhovor. V něm jí líčí, o čem snil, anebo ji navrhuje jistý plán?

V hlavních rolích[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]